Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Constructie disputata prin schimbare proprietar teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Constructie disputata prin schimbare proprietar teren

Buna ziua,
In urma unui proces de succesiune intre 5 mostenitori s-a distribuit un teren aflat sub o casa.Decizia finala, irevocabila ("inteleapta") a tribunaluilui a permis alegearea unei variante de impartire a bunurilor in urma careia parti oponente in proces au luat in proprietate casa si respectiv terenul de sub ea. La ce se poate astepta persoana care are casa si al carei drept de proprietate asupra casei a fost recunoscut de Tribunal, din partea care a luat terenul de sub casa daca cei doi se afla de la inceputul procesului in conflict?
Se poate cere dreptul de superficie?