Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Onorariul medierii se incadreaza la cheltuieli de ...
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Onorariul medierii se incadreaza la cheltuieli de judecata?

Da, in conditiile in care sunt intrunite cerintele prevazute de art.20 din OUG nr.51/2008.
OUG 51/2008 se refera la ajutorul public judiciar, acordat persoanelor cu venituri mici. In acest caz se pot recupera cheltuielile cu medierea.
In celelalte cazuri judecatorul va hotara daca admite sau nu cheltuielile cu medierea drept cheltuieli de judecata, insa cred ca doar in situatia in care medierea nu s-a finalizat printr-un acord.