Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua
Lucrez la o Filiala a unei firme din tara . Daca in timpul cat ma aflu in concediul de crestere si ingrijire copil se desfiinteaza Filiala (cum se poate desfiinta o filiala in Romania?) ce se intampla cu locul meu de munca la intoarcerea la servici. Mai am unde sa ma intorc ? Daca sa transforma in sucursala sau este absorbita de centrala imi regasesc postul in noua structura organizatorica?

Legea spune ca angajatorul nu iti garanteaza locul in caz de insolventa sau executare.
GabrielStefan84, utilizator
1. - Orice unitate economica se poate desfiinta daca asociatii hotarasc aceasta.
- Tot acestia hotarasc noua organigrama in care se poate regasi sau nu si postul dvs.

2. - In cazul dvs., dupa ce se va temina concediul pentru crestere copil (CCC) veti putea beneficia de indemnziatie de somaj.
- Pentru aceasta trebue sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de maximum 12 luni de la data concedierii dvs.