avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 911 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil

Buna ziua
Lucrez la o Filiala a unei firme din tara . Daca in timpul cat ma aflu in concediul de crestere si ingrijire copil se desfiinteaza Filiala (cum se poate desfiinta o filiala in Romania?) ce se intampla cu locul meu de munca la intoarcerea la servici. Mai am unde sa ma intorc ? Daca sa transforma in sucursala sau este absorbita de centrala imi regasesc postul in noua structura organizatorica?

Legea spune ca angajatorul nu iti garanteaza locul in caz de insolventa sau executare.
Ultima modificare: Marți, 22 Aprilie 2014
GabrielStefan84, utilizator
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 10:40, 22 Aprilie 2014
1. - Orice unitate economica se poate desfiinta daca asociatii hotarasc aceasta.
- Tot acestia hotarasc noua organigrama in care se poate regasi sau nu si postul dvs.

2. - In cazul dvs., dupa ce se va temina concediul pentru crestere copil (CCC) veti putea beneficia de indemnziatie de somaj.
- Pentru aceasta trebue sa va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de maximum 12 luni de la data concedierii dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Angajat cu contract de munca dar nu apar in organigrama Florina2015 Florina2015 buna ziua. as dori sa intreb ce inseamna urmatorul lucru. am revenit din crestere copil si am incheiat cu angajatorul un act aditional la contractul de munca ... (vezi toată discuția)
Modificari in cartea de munca ra_ina ra_ina Am o problema legata de locul de munca in sensul in care sunt in concediu prenatal, iar sucursala bancara la care sunt director se inchide, iar eu voi fi ... (vezi toată discuția)
Transformare post mateescucatalina mateescucatalina Dupa disponibilizari,in statul de functii, postul de economist treapta superioara o-cupat de o salariata neafectata de concediere,este radiat si in locul ... (vezi toată discuția)