Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Furt intelectual , furt de clienti
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Furt intelectual , furt de clienti

Buna ziua.

Care sunt daunele pe care le pot cere pentru furt intelectual si comercilalizare de produse asupra carora nu exista niciun drept?
Multumesc

Liora, utilizator
Prin cererea de chemare in judecata, reclamantul poate stabili valoarea daunelor pe care le solicita ....
Cuantumul daunelor morale se stabileşte prin apreciere, în raport cu consecinţele negative suferite de victima erorii judiciare pe plan fizic şi psihic, importanţa valorilor lezate, măsura în care au fost lezate aceste valori, intensitatea cu care au fost percepute consecinţele vătămării, măsura în care i-a fost afectată situaţia familială, profesională şi socială. În cuantificarea prejudiciului moral, aceste criterii sunt subordonate condiţiei aprecierii rezonabile, pe o bază echitabilă, corespunzătoare prejudiciului real şi efectiv produs victimei erorii judiciare.