Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM pe perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM pe perioada determinata

Buna ziua!

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Am un salariat angajat cu un contract pe perioada determinata cu norma partiala de 2 ore/zi si acelasi angajat cu inca un contract tot cu norma partiala de 6 ore/zi dar pe durata nedeterminata.
In luna aprilie a acestui an i-a venit decizia de pensionare iar contractul pe perioada determinata expira abia pe 30.06.2014. Pot sa ii fac incetare in conditiile in care contractul expira pe 30.06? Si daca da, pe ce temei legal as putea sa o fac? art. 56 lit.c sau art. 56 lit.i CM
Va multumesc!
Incetarea c.i.m. se va face in baza art.56 alin.1 lit.c C.mun., la data comunicarii deciziei de pensionare in cazul pensiei de invaliditate, pensiei anticipate partiale, pensiei anticipate, pensiei pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard de pensionare.

Daca este vorba despre pensionare la limita de varsta , atunci incetarea c.i.m. trebuia sa fie efectuata la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare.
Multumesc pentru ajutor :)