Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... legea 273/2004- nerespectare prevederi art 26 (1)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

legea 273/2004- nerespectare prevederi art 26 (1)

Buna ziua,
Ce instituitie constata nerespectarea prevederilor art. 26 alin. (1) din legea 273/2004 ?
"directia" , scrie mai departe la art 28. Directia e DGASPC cf art 2 lit h din lege.
Va multumesc pentru raspuns.
Mai detaliat : un reprezentant DGASPC intocmeste (si semneaza de primire) declaratia prevazuta la art 26 alin.(1) lit. b.
In cazul in care aceasta declaratie nu este inregistrata la DGASPC, conform aceluiasi art 26, se incadreaza aceasta fapta ca si contraventie , art. 91 alin (1) lit b, prin nerespectarea prevederilor art 26 alin (1) ?
Care este in acest caz institutia abilitata a constata contraventia ?
DGASPC nu respecta prevederile legale si tot DGASPC constata contraventia ?
La art. 91 este prevazut la alin (3) :
Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac de către persoane anume desemnate din cadrul Oficiului.
Cine este in acest caz "Oficiul"?
Unde poate fi trimisa sesizarea pentru neinregistrarea declaratiei si nerespectarea prevederilor legale?

MishP, utilizator
m) Oficiu^**) – organ de specialitate al administratiei publice centrale, cu personalitate juridica, infiintat prin reorganizarea Comitetului Roman pentru Adoptii, cu atributii de supraveghere si coordonare a activitatilor referitoare la adoptie;
Oficiul Roman pentru Adoptii mai este subordonat Ministerului Muncii si Familiei sau
a fost desfiintat si inlocuit conform O.U. 11/2014 din 21.03.2014?

Art. 5.
(1) Se înfiinţează Autoritatea Naţională pentru Protecţia Drepturilor Copilului şi Adopţie ca organ de specialitate al administraţiei publice centrale, cu personalitate juridică, în subordinea Ministerului Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice, prin preluarea activităţii din domeniul protecţiei copilului de la Ministerul Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice şi din domeniul adopţiilor de la Oficiul Român pentru Adopţii.
(2) În termen de 30 de zile de la intrarea în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, Oficiul Român pentru Adopţii se desfiinţează.
MishP, utilizator
Oficiul Român pentru Adopţii este autoritatea centrală româna, cu personalitate juridică, în subordinea Ministerului Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice, care coordonează şi supraveghează activităţile de adopţie, asigură aplicarea unitară a legislaţiei în domeniul adopţiei şi realizează cooperarea internaţională în acest domeniu.
[ link extern ] /

cred ca inca nu, chiar daca se va desfiinta, activitatea lor va fi preluata.
[ link extern ]

Concret, care ar fi problema ?