avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1081 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... problema de salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

problema de salarizare

Buna ziua, ma confrunt cu o problema . Sung angajata intr_o institute de invatamant. Sung angajata pe functia de operator 1, dar LA COR este codul 422304. Se cam bat cap in cap. Intrebarea mea este daca ma incadrez in grila de salarizare LA personal didactic auxiliar. Va multumesc anticipatat.O zi buna.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:44, 1 Februarie 2015
Cod COR 422304 - telefonist

Personalul din învăţământul preuniversitar este format din personal didactic, personal didactic auxiliar şi personal administrativ sau nedidactic.

In speta, va incadrati in categoria personalului administrativ sau nedidatic.
Multumesc pt raspuns. Dar este legal ca in contractual de munca la rubrica FUNCTIE/MESERIE sa fie trecut OPERATOR 1?
Ultima modificare: Duminică, 1 Februarie 2015
monikastanca, utilizator
Trebuia ca functia din c.i.m. sa aiba un corespondent in Clasificarea Ocupatiilor din Romania.
Probabilca functia dvs de operator a asimilat-o cu cea de telefonist.

Legea nt.76/2002:
art.15 - Utilizarea Clasificării ocupaţiilor din România este obligatorie la completarea documentelor oficiale.

art.113 - Constituie contravenţie următoarele fapte:
...
b) neutilizarea Clasificării ocupaţiilor din România prevăzute la art. 15
...

Art. 114
(1)Contravenţiile prevăzute la art. 113 se sancţionează după cum urmează:
a) cele prevăzute la lit. a), b), f), h) şi j), cu amendă de la 3.000 lei la 5.000 lei
.....

Art. 116
(1) Constatarea şi sancţionarea contravenţiilor prevăzute la art. 113 se realizează de organele de control ale Ministerului Muncii, Familiei, Protecţiei Sociale şi Persoanelor Vârstnice, Inspecţiei Muncii, Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă şi de către alte organe care, potrivit legii, au dreptul să efectueze control.
(2) Organele de control măsuri active ale Agenţiei Naţionale pentru Ocuparea Forţei de Muncă şi ale structurilor sale teritoriale vor constata şi vor sancţiona contravenţiile prevăzute la art. 113 lit. a), d), e), h), i), j) şi k), precum şi contravenţia prevăzută la lit. f), în ceea ce priveşte nerespectarea art. 50 alin. (3).
....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Refuz adeverinta somaj Matilda Maria Matilda Maria bună ziua! am o situatie şi anume.... un salariat a lucrat la societate iar in urma reorganizării Serv. Financiar - Contabilitate şi implicit a ... (vezi toată discuția)
Ajutor mihaela128 mihaela128 Buna ziua. Ma numesc Petre Mihaela. Am iesit din concediul postnatal. Mi-am facut cererea de reangajare. Firma numai are angajati si numai functioneaza. Am ... (vezi toată discuția)
Instiintare locuri de munca vacante ajofm wwitza wwitza Buna seara. As vrea si eu sa stiu daca este obligatorie trimiterea instiintarii de locuri de munca vacante catre somaj? Asa cum bine stim toate firmele isi ... (vezi toată discuția)