Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... lift bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

lift bloc

Liftul din scara bolocului a fost montat contra cost de catre 8 locatari, din totalul de 27, acestia devenind practic proprietari, ceilalti neavand posibilitati materiale de a contribui la plata sa si deci nici drept de folosinta nu au in prezent. Dupa 5 ani de la punerea in functiune, respectiv la aceasta ora mai doresc sa participe inca 8 locatari la plata liftului, dar cu plata in 24 de rate, insa ceilalti 8 nu vor sa accepte , decat cu plata integrala ?! INTREBARE : Care este forma juridica de a incheia un contract cu ceilalti locatari care doresc afilierea la plata liftului si utilizarea sa daca acestia nu vor ? avand in vedere ca spatiul destinat liftului este spatiu de folosinta comuna ??? Mai exista alta solutie pana in instanta ? Un angajament, un contract care sa le garanteze celorlalti plata lunara in 24 de rate?
ynocentta a scris:

1-Liftul reprezinta parte comuna ....

1- daca spatiul unde a fost montat liftul , este "spatiu comun" (desi aceea este casa liftului, nu spatiu comun) , asociatia cum a dat voie sa se monteze un lift "personal"... ca sa-i zic asa ?
2- cum poti negocia ceva cu cineva care detine un bun si il foloseste EXCLUSIV in interes propriu ,l-a cumparat , l-a montat , il intretine si-l repara ?
cum poti pune la plata intretinerii unui lift pe toti proprietarii , daca acestia nu au drept de folosinta ?

eu cred ca initial a fost o adunare unde s-a propus montarea liftului , s-au comunicat preturile , s-au facut niste calcule si s-au prezentat ca atare tuturor proprietarilor...acestia sigur nu au fost deacord , iar acum au pretentii ....

sa luam in calcul si varianta achizitionarii casei liftului (ca in tara asta se cumpara orice) , si atunci , sanse de a cadea la pace cu proprietarii liftului sunt zero ....
Adriantot, moderator
ratavasile1955 a scris:
Mai exista alta solutie pana in instanta ? Un angajament, un contract care sa le garanteze celorlalti plata lunara in 24 de rate?

Da, mai exista alte solutii.
Cea mai simpla este ca cei ce vor sa devina acum coproprietari ai liftului sa achite integral suma ce le revine. Cei care nu au toti banii pot apela la un imprumut bancar pe care-l ramburseaza in 24 de luni. Asa toata lumea e multumita si vecinii nu vor avea suspiciuni sau grija ca nu vor achita ratele...

Tupolev a scris:

1- daca spatiul unde a fost montat liftul , este "spatiu comun" (desi aceea este casa liftului, nu spatiu comun) , asociatia cum a dat voie sa se monteze un lift "personal"... ca sa-i zic asa ?
2- cum poti negocia ceva cu cineva care detine un bun si il foloseste EXCLUSIV in interes propriu ,l-a cumparat , l-a montat , il intretine si-l repara ?
cum poti pune la plata intretinerii unui lift pe toti proprietarii , daca acestia nu au drept de folosinta ?

eu cred ca initial a fost o adunare unde s-a propus montarea liftului , s-au comunicat preturile , s-au facut niste calcule si s-au prezentat ca atare tuturor proprietarilor...acestia sigur nu au fost deacord , iar acum au pretentii ....

sa luam in calcul si varianta achizitionarii casei liftului (ca in tara asta se cumpara orice) , si atunci , sanse de a cadea la pace cu proprietarii liftului sunt zero ....

In conditiile in care imobilul de locuit in comun prin proiectul tehnic a fost prevazut cu lift,nu poate fi pus in discutie ca asociatia a dat voie sa se monteze un lift
Dupa cum nu se poate sustine ca liftul este "personal".

Inainte de montarea liftului s-a intocmit un tabel cu acordul locatarilor (pe baza de semnatura) pentru montare. Actualmente beneficiaza de lift doar cei care au achitat suma de achizitionare a liftului, ei suportand toate cheltuielile de intretinere. Pana aici totul corect ! Intrebarea a fost cum putem si noi ceilalti doritori sa platim in rate suma respectiva(24 rate), cu sau fara acordul celor 8. Mentionez ca spatiul destinat liftului este parte comuna si deci nu ne poate nimeni interzice acest drept ! Eu consider ca un act notarial in care sa se stipuleze angajamentul celor care doresc plata in rate a contravalorii liftului este suficient! NOTA:
Daca locatarii doritori aveau suma respectiva in faza initiala, e logic ca nu se ajungea aici ! dar nici cei care locuiesc la etj.7,8 nu sunt obligati sa ajunga la 80 de ani pentru ca nu vor unii ! Inprumutul la banca e o solutie dar nu atunci cand ai deja un credit sau doua !!! Consider ca actiunea in instanta e cea mai simpla si eficienta solutie !
1. La dv. in bloc exista asociatie de proprietari?
2. Cine este proprietarul, in acte, al ascensorului? Cei 8 proprietari care au achitat montarea lui? Daca da, ei au intocmit si contractul de intretinere a ascensorului?
3. Cand au montat ascensorul, cei 8 proprietari au cerut acordul asociatiei, daca aceasta exista? Si daca nu exista, au cerut acordul celorlalti proprietari pentru utilizarea spatiului comun pentru un bun proprietate personala (!!?)?

Problema descrisa de dv. pare a fi o gluma, dar dupa cum vad ca va necajiti, incercand sa gasiti o solutie rapida si eficienta, ma gandesc ca traiti pe taramul lui Pacala si imi pun niste intrebari, printre care si cele de sus. Poate reusim de descalcim incurcatura asta.

Ma duce gandul la ascensorul meu de la bloc pe care, daca nu am fi avut fond de reparatii si ar fi trebuit sa platim montarea lui prin rate puse pe listele de intretinere, ar fi trebuit sa-l incuiem pentru restantieri si sa le dam voie sa se urce-n lift numai dupa ce isi achitau restantele. Poate parea just, dar traiul intr-o comunitate de proprietari, ale caror proprietati individuale sunt intretesute cu proprietatea comuna are alte legi de functionare decat simplul "asta e al meu si pe-aici nu treci".