Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act vanzare-cumparare , donatie sau testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act vanzare-cumparare , donatie sau testament

Buna ziua !
Cum e mai bine in cazul in care parintii vor sa treaca apartamentul pe numele meu, deoarece am grija de ei ?
Am o sora care a spus ca nu-i poate ingriji decat o saptamana pe an , deoarece sta departe de ei !
E de acord cu parintii si daca e cazul poate da semnatura .
Stimate user:
1. Nu sunt domn.
2. Nu marsez
3. Va rog frumos sa va revizuiti atitudinea si limbajul.
4.Nu am de ce sa concurez nici cu dvs , nici cu altcineva.
5. Userului i s a explicat ce este mai bine in speta dansului. EXISTA CONTRACTUL DE INTRETINERE REGLEMENTAT DE CODUL CIVIL IN VIGOARE, care asa cum am spus oglindeste cel mai bine raportul juridic intre parti in acest caz. El nu va fi supus reductiunii la decesul parintilor userului mai ales ca sora este declaranta in acel act, a se vedea art.1091 Cod civil.
6. Eu nu fac statistici detaliate in ceea ce priveste anularea contractelor in instanta, nu este de competenta mea.
7. Lasati tonul sarcastic ca nu este indicat. Nuanta pe care dvs ati dori sa iasa in evidenta nu se bazeaza pe cunostinte serioase in domeniu.
8. Se cunoaste oricum zicala: 3 juristi, 4 pareri...aplicabila si in ceea ce spuneti dvs.

Interventie moderator
Consider ca tonul dvs atotstiutor nu aduce nimic bun si in plus discutiei si nu rezolva problemele userului.
Va rog sa aveti un ton cuviincios si pareri argumentate.
Multumesc.
ContSters250994, utilizator
Nu mi se pare corect sa fiti si parte intr-o discutie si arbitru al discutiei.
Puteati sa rugati un alt coleg sa modereze subiectul.
Afirmatia de la pct-ul 5) este o bataie de joc ! Cum sa-i foloseasca userului o obligatie in plus :slap: ?! Asta e cum ai spune ca e mai bine sa cumpere un obiect cu 10.000 de lei decat cu 8.000 de lei :giggle:
La punctul 8 ati emis o judecata de valoare la adresa tagmei d-voastra (nu cred ca va vor felicita colegii !). Eu fac parte dintr-o alta lume, o lume guvernata de legi universale, nu de ucazuri ! E lumea reginei stiintelor, matematica !
DlGoe, utilizator
Probabil nu aveti cunostintele necesare ca sa puteti percepe sensul punctului 5.
Consider ca i s a raspuns userului suficient, iar daca mai aveti acelasi ton riscati un avertisment.
Multumesc amandurora !
DlGoe a scris:

La punctul 8 ati emis o judecata de valoare la adresa tagmei d-voastra (nu cred ca va vor felicita colegii !). Eu fac parte dintr-o alta lume, o lume guvernata de legi universale, nu de ucazuri ! E lumea reginei stiintelor, matematica !

Vedeţi dumneavoastră, acesta este principalul motiv pentru care nu voi intra niciodată pe un forum al matematicienilor pentru a susţine că 1 plus 1 este egal cu 3.

Dreptul are o raţiune a lui, pe care raţiunea nu o poate înţelege. Cu atît mai puţin matematica, regina ştiinţelor, care, ca orice regină, are şi ea slăbiciunile ei.

Un punt roşu pentru drept, un punct negru pentru prestaţia în materie de drept a matematicii reprezentată de DlGoe.