Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... CNP gresit
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

CNP gresit

Buna ziua ,
Situatia mea este un pic diferita , deoarece pe certificatul de nastere am un CNP iar pe buletin altul , greseala s-a facut in momentul in care am schimbat domiciliul,persoana care a intocmit noul buletin a scris gresit ultimele 2 cifre, desi exista o copie dupa certificat si un formular cu toate datele personale + vechiul buletin ,a doua oara cand am schimbat buletinul tot CNP-ul gresit este trecut.
Toate diplomele mele sunt cu CNP-ul corect iar contractele de munca cu cel gresit adica cel din buletin.
va rog sa ma ajutati cu un sfat , ce pot face in continuare in masura in care toate darile catre stat sunt cu CNP gresit , exista vreo cale sa indrept aceste greseli?
Va trebui sa va prezentati la serviciul public local pentru evidenta persoanelor din localitatea unde domiciliati, impreuna cu originalul certificatului de nastere, pentru a vi se elibera o noua carte de identitate.
Dupa ce ati primit noua carte de identitate, puteti comunica acest nou act de identitate angajatorului si institutiilor la care figurati cu CNP-ul gresit, solicitand rectificarea in evidentele acestora a CNP-lui.