Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Suspendarea actiunilor judiciare
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Suspendarea actiunilor judiciare

Va rog sa-mi spuneti ce sorti de izbanda am daca actionez in instanta o societate comerciala aflata in insolventa pentru plata unor datorii ulterioare deschiderii procedurii de insolventa.

Multumesc
flurryorama, utilizator
In temeiul art. 64 din legea insolventei: Creanţele născute după data deschiderii procedurii, în perioada de observaţie sau în procedura reorganizării judiciare vor fi plătite conform documentelor din care rezultă, nefiind necesară înscrierea la masa credală.
Cu toate acestea, potrivit art. 36 din aceeasi lege: De la data deschiderii procedurii se suspendă de drept toate acţiunile judiciare, extrajudiciare sau măsurile de executare silită pentru realizarea creanţelor asupra debitorului sau bunurilor sale.
Asa incat, cu siguranta o actiune pornita impotriva acestei societati se suspenda.
Mai degraba, va sfatuiesc sa luati legatura cu un avocat care sa transmita acestei societati o notificare prin care solicita plata conform art. 64 din lege, in caz contrar va solicita judecatorului sindic intrarea in faliment in baza art. 107 din legea insolventei.
Multumesc.

Intuiam ca asta va fi raspunsul Dvs.