avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 836 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... ce inseamna/presupune reabilitarea de drept
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

ce inseamna/presupune reabilitarea de drept

ma intreb ce inseamna exact reabilitarea de drept si ce se intampla cu amprentele(de pe hartie au fost oare introduse in calculator ? - daca da, dupa reabilitare se sterg sau ce?) si ce se intampla cu dosarul propriu-zis........ca doar nu se arunca la gunoi. ca sa fiu mai explicita, as dori sa stiu daca dupa reabilitarea de drept amprentele luate cu cerneala (old fashion) sunt totusi in AFIS sau doar intr-un dosar prafuit?
va multumesc frumos pt un eventual raspuns
Cel mai recent răspuns: Rodica Ciobanu , Avocat 10:09, 2 Mai 2009
Reabilitarea de drept opereaza prin lege in cazul condamnarii la amenda sau la pedeapsa inchisorii care nu depaseste un an, daca in decurs de 3 ani condamnatul nu a savarsit nici o infractiune.
Despre amprente, nu stiu ce va spun..
Fapta a fost comisa de o persoana de 17 ani care in 2001 a primit o condamnare cu suspendare pt 1 an-- si 6 luni perioada de incercare--pt un furt calificat in dauna avutului privat.. A cerut de la politie cazierul de vreo cateva ori si cazierul e curat, sau mai precis "persoana nu se afla inscrisa in cazierul judiciar". La momentul cand persoana dadea declaratii etc, i s-au luat amprentele la sectia de politie, cu cerneala, dar nu i s-a facut nici o fotografie, cum ma gandesc ca ar fi trebuit sa se procedeze. Ma intreb totusi ce s-a intamplat intre timp cu amprentele respective...
webheadcat a scris:

Fapta a fost comisa de o persoana de 17 ani care in 2001 a primit o condamnare cu suspendare pt 1 an-- si 6 luni perioada de incercare--pt un furt calificat in dauna avutului privat.. A cerut de la politie cazierul de vreo cateva ori si cazierul e curat, sau mai precis "persoana nu se afla inscrisa in cazierul judiciar". La momentul cand persoana dadea declaratii etc, i s-au luat amprentele la sectia de politie, cu cerneala, dar nu i s-a facut nici o fotografie, cum ma gandesc ca ar fi trebuit sa se procedeze. Ma intreb totusi ce s-a intamplat intre timp cu amprentele respective...




Reabilitarea de drept opereaza in virtutea legii , ope legis .

E incidenta in cazul suspendarii conditionate a executarii pedepsei , a executarii pedepsei la locul de munca , a executarii pedepsei sub control judiciar....


Reabilitarea de drept opereaza dupa scurgerea unei termen precizat de lege , un termen de incercare , care e compus din pedeapsa aplicata , si un alt termen prevazut de lege.

Nu e necesar ca aceasta reabilitare sa fie constata printr-o hotarare judecatoreasca , insa aceasta posibilitate exista.


Amprentele raman in baza de date a politiei....
Pana la urma, nu inteleg de ce va deranjeaza faptul ca ati fost amprentat?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reabilitare - de drept sau judecatoreasca familistu familistu buna ziua o persoana condamnata la 2 ani cu suspendare cu 4 ani de incarcare, dupa un an poate cere instantei stergerea cazierului, reabilitarea persoanei ... (vezi toată discuția)
Pot da pentru permis? teo_mariana teo_mariana as dori sa stiu daca ma pot inscrie la scoala de soferi daca in anul 2008,am savarsit infractiuni de conducere pe drumurile publice a unui autovehicul ne avand ... (vezi toată discuția)
Cazier - reabilitare ady0 ady0 buna ziua.am o intrebare am avut 2 condamnari cu suspendare pt circulatie una in 2011 si una in 2012 as vrea sa stiu cand se sterge cazieru sau cum pot sa ... (vezi toată discuția)