Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Fiscalitate ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Fiscalitate ONG

Buna ziua,

In cazul unui ONG cu venituri provenite doar din donatii este necesara plata vreunui impozit? Daca da, exista vreun nivel al veniturilor de la care se aplica impozitul? Unde as putea gasi mai multe informatii privind legislatia fiscala in cadrul Ong-urilor?

Multumesc
In acest caz nu aveti de platit impozit pe profit. Declaratia 101 se depune cu zero pana pe 25 februarie pentru anul precedent. Consultati si art. 15 din codul fiscal.
george-neagu, moderator
Multumesc de ajutor

Toate cele bune!
Nu inteleg de unde apare ideea de necesitate a depunerii declaratiei 101. Eu nu stiu niciun ONG care depune o asemenea declaratie sau alte declaratii in afara situatiilor financiare anuale daca nu desfasoara activitati economice si nici nu am auzit sa fie sanctionat si nici nu vad pe ce baza. Pe ce va bazati afirmatia ca un ONG care in vectorul fiscal din declaratia de inregistrare fiscala 010 nu s-a bifat ca platitor de impozit pe profit ar trebui sa depuna acea declaratie? Dealtfel chiar in instructiunile de pe site-ul ANAF scrie clar si cu "bold" ca formularul il depun "platitorii de impozit pe profit". ONG-urile care nu desfasoara activitati economice nu se inregisteaza ca platitor de impozit pe profit (inregistrare care se face prin declaratia 010) si deci de ce ar depune ei declaratie 101? La fel si cu declaratia 112 - daca nu ai salariati sau alt tip de personal remunerat, nu ca depui o declaratie completata cu zero la toate rubricile, ci nu depui asa o declaratie, pentru ca nu esti inregistrat fiscal ca platitor de impozit pe salarii si de contribuii sociale obligtorii...