Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... ONG nou si urmeaza sa depun declaratia 010
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

ONG nou si urmeaza sa depun declaratia 010

Buna ziua!

Am infiintat un ONG si urmeaza sa depun declaratia 010 pentru inregistrarea fiscala la ANAF.

Nu imi este clar daca trebuie sa completez si partea de impozit pe profit si impozit pe venitul din salarii.

De asemenea, la nr. mediu de salariati estimati pana la 3 - nu stiu daca pana la sfarsitul anului voi avea sau nu salariati. Are importanta daca nu bifez aceasta optiune si voi avea, totusi, 1-2 salariati ? Sau invers - daca bifez optiunea si nu voi avea niciun salariat?

Va multumesc !
george-neagu, moderator
Pentru început bifați doar la impozit pe profit ong-uri. Atât.
Pe viitor, doar în luna in care va apărea primul contract de munca, doar atunci depuneți o modificare la aceasta declarație inițială.
george-neagu, moderator
de cativa ani ANAF solicita sa bifeze din start ONG-urile vectorul de impozit pe profit, inca de la infiintare, chiar si cele care nu au de gand sa desfasoare vreo activitate economica. Insa vectori spefifici angajatorilor ( pt impozit pe salarii, pt contributii sociale obligatorii) doar de cand efectiv veti avea salariatii....