Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hartuire, prevenire degenerare in violenta
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hartuire, prevenire degenerare in violenta

buna ziua ! in urma unui consult psihiatric, complementar cu tratamentul medicamentos am primit si recomandarea de "evitare a situatiilor conflictuale" .intrucat un vecin gaseste diferite pretexte sa se ieie de mine sa ma hartuiasca ,timoreze ,eu interpretez aceste hartuiri drept agresiune verbala asupra mea ,pierzandu-mi controlul la una din discutiile avute cu vecinul in cauza l-am amenintat cu moartea cu scopul de-a ma lasa in pace de-a nu ma mai timora .Pot cere vreo masura impotriva hartuitorului? deoarece exista riscul ca totul sa degenereze in violenta fizica .Va rog referinte legale daca se poate .
Formulati plangere penala pentru savarsirea infractiunii prevazute de codul penal la:

ART. 208

Hărţuirea

(1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.

(2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.