Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... pot fi dat in judecata sau mi se poate face o plangere ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

pot fi dat in judecata sau mi se poate face o plangere penala de catre un debitor daca sunt colector de creante?

Buna ziua!Lucrez la o firma de recuperare creante,ca si colector creante pe cale amiabila.M-ar interesa daca un debitor imi poate face o plangere penala in situatia in care se simte hartuit de numeroasele telefoane primite si daca pot fi acuzata de ceva in cazul in care achita o suma restanta si este de parere ca suma nu este in concordanta cu contractul pe care l-a semnat cu mandatarul?
Dacă se simte hartuit poate face plângere penala.nnÎn trecut consideram ca acesta are la indemana și acțiune civila.
Art. 208
Hărţuirea
(1) Fapta celui care, în mod repetat, urmăreşte, fără drept sau fără un interes legitim, o persoană ori îi supraveghează locuinţa, locul de muncă sau alte locuri frecventate de către aceasta, cauzându-i astfel o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 6 luni sau cu amendă.
(2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

Detalii: [ link extern ]