Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Condamnare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Condamnare

Buna, in urma unui proces care a inceput acum 5 ani am fost condamnat la o pedeapsa de 5 ani cu executare in baza art. 42 alin. 1,2,3, din Legea nr. 161/2003, cu aplic. art. 41 alin. 2 C.p si in baza art. 27 alin. 3 din Legea nr. 365/2002, cu aplic art. 41 alin. 2 C.p la 2 ani. In baza art. 33 lit.a rap. la art. 34 al.1 lit.b C.p., contopeşte pedepsele aplicate inculpatului în pedeapsa cea mai grea, urmând ca inculpatul să execute în final pedeapsa principală rezultantă de 5 ani închisoare cu executare în regim de detenţie. Eu in acest moment sunt plecat din tara si as vrea sa stiu daca mai exista vreo cale de atac, deoarece cei de iccj au respins recursul facut si am ramas la aceasi pedeapsa, vreau sa stiu in caz ca se mai poate face ceva daca pot fi reprezentat doar de avocat deoarece eu sunt la munca in alta tara sau trebuie sa vin acasa sa fiu inchis si abia dupaia se poate face ceva. Multumesc anticipat
ART. 42*)
(1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prevăzută la alin. (1), săvârşită în scopul obţinerii de date informatice, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani.
(3) Dacă fapta prevăzută la alin. (1) sau (2) este săvârşită prin încălcarea măsurilor de securitate, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani.
#CIN
*) Conform art. 130 pct. 1 şi art. 247 din Legea nr. 187/2012 (#M31), începând cu data de 1 februarie 2014 (data intrării în vigoare a Legii nr. 286/2009 privind Codul penal), articolul 42 se abrogă.

Si articolul 27 al Legii 365/2002 - Cap 8 a fost abrogat.

Intr-adevar art.42 al Legii nr.161/2003 a fost abrogat, dar acest lucru nu inseamna ca fapta a fost dezincriminata.

Cod penal:
ART. 360
Accesul ilegal la un sistem informatic

(1) Accesul, fără drept, la un sistem informatic se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită în scopul obţinerii de date informatice, se pedepseşte cu închisoarea de la 6 luni la 5 ani.
(3) Dacă fapta prevăzută în alin. (1) a fost săvârşită cu privire la un sistem informatic la care, prin intermediul unor proceduri, dispozitive sau programe specializate, accesul este restricţionat sau interzis pentru anumite categorii de utilizatori, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.

Similar s-a procedat cu art.27 alin.3 din Legea nr.365/2002 care se regaseste in Codul penal la :
ART. 250
Efectuarea de operaţiuni financiare în mod fraudulos

(3) Transmiterea neautorizată către altă persoană a oricăror date de identificare, în vederea efectuării uneia dintre operaţiunile prevăzute în alin. (1), se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat