Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... HR specialist, HR generalist, Inspector resurse umane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

HR specialist, HR generalist, Inspector resurse umane

HR specialist, HR generalist, Inspector resurse umane? Care este diferenta intre acestea? Unde le gasesc in COR?

Mersi!
specialist resurse umane - cod COR 242314

inspector resurse umane - cod COR 333304

Diferenta consta in atributiile pe care trebuie sa le indeplineasca si in studiile necesare ocuparii acestor functii.
Atunci in Romania cand cineva de angajeaza ca si Generalist HR inseamna ca este Specialist HR?
Scuze chiar nu inteleg cum merge asta in tara.
Din cate cunosc in COR nu exista functia de Generalist HR.
Asa am vazut si eu. Insa in tara exista totusi oferte de locuri de munca cu aceasta denumire (adica HR generalist). Stiu ca in State acestea sunt functii cu responsabilitati diferite.
Oricum, multumesc pentru raspuns. Acum parca vad mai clar ;)
wall-street, utilizator