Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... prin aplicarea Legii 296 /2023 se desfiinteaza postul ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

prin aplicarea Legii 296 /2023 se desfiinteaza postul de sef ...

prin aplicarea Legii 296 /2023 se desfiinteaza postul de sef birou RUNOS si tb sa transformam postul in post de executie.In cazul in care se transforma in consilier juridic atributiile actuale nu coincid cu cele a unui consiler juridic.Care ar fi postul de executie potrivit tinand cont de pregatirea juridica?Daca se transforma in post de consilier juridic e legal ca atributiile sa ramana aceleasi cu cele avute ca si sef birou RUNOS?
Coduri COR Resurse Umane:
- Inspector/referent resurse umane 333304.
- Specialist resurse umane 242314.
- Specialist in relatii de munca 242323

Consilierul juridic asigură apărarea drepturilor şi intereselor legitime ale statului, ale autorităţilor publice centrale şi locale, ale instituţiilor publice şi de interes public, ale celorlalte persoane juridice de drept public, precum şi ale persoanelor juridice de drept privat, în slujba cărora se află şi în conformitate cu Constituţia şi legile ţării.