Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Este posibil sa se ajunga in instanta?
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Este posibil sa se ajunga in instanta?

Buna seara!

As avea nevoie de o parere in legatura cu o situatie in care ma aflu. Este posibil sa fiu dat in judecata pentru o postare de pe facebook in care parodiam o cunostinta? Desi mi-am cerut scuze si am sters postarea respectiva persoana in cauza este inca foarte revoltata si nu prea stiu la ce sa ma astept.. Mentionasem ca postarea este doar o gluma si desi nu am adresat cuvinte jignitoare persoana s-a simtit ofensata si crede ca i-am stricat reputatia. Si daca prin absurd s-ar ajunge la asa ceva, care ar fi urmarile?
littlemouse, utilizator
Raspunsul,eventual solutia instantei este conditionata de motivele pe care intelege partea vatamata sa isi sustina actiunea sa faca dovada ca prin postarea dv i-au fost aduse atingere imaginii,
reputatiei,onoarei acesteia
Ai putea sa dezvolti te rog? Ce se intelege prin dovezi, motive?
Dovezile pot fi variate.
Fara dovezi nu obtine castig de cauza.
Si daunele morale trebuie dovedite.