Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dobanda garantie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dobanda garantie

dupa un an de zile la un loc de munca cat ar trebui sa am garantie si dobanda pe aceea suma,se poate 48 de lei ?
Legea nr.22/1969 prevede :
Art. 15. - Garanţia în numerar va fi depusă de către agenţii economici, autorităţile şi instituţiile publice la Casa de Economii şi Consemnaţiuni sau la bănci, într-un cont special al agentului economic, al autorităţii ori al instituţiei publice respective. Garanţiile în numerar depuse la Casa de Economii şi Consemnaţiuni sau la bănci se înscriu într-un carnet de consemnare pe numele gestionarului. Carnetul de consemnare va fi păstrat în casieria agentului economic, autorităţii sau instituţiei publice în favoarea căreia s-a constituit garanţia.
Pentru garanţia depusă în condiţiile alin. 1, se acordă o dobândă anuală, stabilită de depozitarul garanţiei, care nu poate fi mai mică decât dobânda acordată pentru depozitele la termen pe un an