Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariul pe CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariul pe CIM

Buna ziua,
in CIM cu timp partial de lucru (4h) salariul se specifica la nivel lunar (intreg) urmand sa se plateasca echivalentul celor 4 ore(adica jumatate) sau se specifica suma aferenta celor 4 ore? multumesc
Buna ziua. In CIM cu timp partial se va inscrie salariul de bază, lunar, brut, stabilit proporţional cu timpul efectiv lucrat.
Salariul pentru timp partial va trebui sa depaseasca salariul minim pentru program de 8 ore raportat la durata zilei de munca mentionate in CIM. Este legal ca salariul pentru timp partial sa depaseasca salariul minim pentru 8 ore.
este legal, dar eu intrebam doar daca in cazul (ex:) salariul 1000 lei pt 8h, in CIM cu timp de lucru 4h se va inscrie 1000 lunar sau 500 ?
Se va inscrie 500 lei .
multumesc.