Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen de apel și taxã judiciarã de timbru ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen de apel și taxã judiciarã de timbru într-o plângere contravenționalã

in cat timp pot sa declar apel daca am pierdut procesul cu IPJ si mi s-a respins plangerea contraventionala ? mai trebuie sa obtin vreo dovada, ptr a putea circula in continuare ? va multumesc
Art. 468
Termenul de apel
(1) Termenul de apel este de 30 de zile de la comunicarea hotararii, daca legea nu dispune altfel.
(2) Termenul de apel prevazut la alin. (1) curge de la comunicarea hotararii, chiar atunci cand aceasta a fost facuta odata cu incheierea de incuviintare a executarii silite.
(3) Daca o parte face apel inainte de comunicarea hotararii, aceasta se socoteste comunicata la data depunerii cererii de apel.
(4) Pentru procuror, termenul de apel curge de la pronuntarea hotararii, in afara de cazurile in care procurorul a participat la judecarea cauzei, cand termenul de apel curge de la comunicarea hotararii.
(5) Termenul de apel suspenda executarea hotararii de prima instanta, cu exceptia cazurilor anume prevazute de lege. In aceleasi conditii, executarea se suspenda daca apelul a fost exercitat in termen.

In cazul in care faceti apel, puteti circula in continuare fara a face alte demersuri.
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
multumesc frumos, si as mai avea o intrebare, mai trebuie si in apel sa platesc acea taxa de timbru de 20 lei ?
Cuantumul taxei judiciare de timbru în apel este tot de 20 de lei (art. 19 din O.U.G. nr. 80/2013 privind taxele judiciare de timbru).