Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Sustragere arestare, consecinte
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Sustragere arestare, consecinte

Ce pateste un infractor care sa sustras arestarii, fiind condamnat definitiv ?
Va fi dat în urmărire și prins într-un final, cel mai probabil.
si i se mai adeuga ceva in plus la pedeapsa initiala, sau va incepe doar executarea pedepsei?
Executa pedeapsa care o are de executat.
Daca a fost judecat si condamnat in lipsa pedeapsa se poate si reduce daca este vinovat si se va dovedi ca nu s-a sustras de la judecata.
Dar acea pedeapsa nu se va sterge nici o data?
Va trebuii sa fuga toata viata?
Se poate prescrie executarea pedepse, dupa un anumit nr. de ani.Depinde cât este pedeapsa , pentru ce, etc.
Insa, de regulă, prescriptia se va intrerupe prin orice act efectuat în vederea prinderii celui condamnat și este greu să se ajungă la prescrierea pedepsei.