avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 685 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... revizuire decizie recurs care evoca fondul
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

revizuire decizie recurs care evoca fondul

intr-o cauza avand ca obiect revizuire decizie recurs pronuntata potrivit 304 indice 1 cpc, ( adica fara drept de apel ..cu recurs devolutiv- e pentru prietenul meu theemis asta :D ) instanta admitand recursul paratilor avea obligatia:
1. sa analizeze ,otivele de casare si admitand in tot
2. sa rejudecande cererea mea de chemare in judecata


-sunt cele doua aspecte chestiuni distincte desi se regasesc in aceeasi decizie?
-instanta de recurs, desfiintand in tot sentinta instantei de fond avea obligatia sa se pronunte pe toate motivele de nulitate invocate pe cererea de chemare in judecata?
-m-as incadra la 322 pct 2 din vechiul cod cum ca instanta a dat mai putin decat s-a cerut pe eventuala mea cerere de revizuire in situatia in care s-a pronuntat doar pe un motiv de nulitate din patru?

precizez ca am avut un capat de cerere privind constatarea nulitatii cu patru motive, eu recl fond admis, recurs admis
Ultima modificare: Marți, 29 Aprilie 2014
ContSters305985, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters305985 , utilizator 19:23, 4 Mai 2014
~ Conținut șters la cerere ~
m-am gandit si eu asa..
m-am gandit si daca am autoritate de lucru judecat pe motivele/temeiurile de nu;itate invocate..


si am! partial pe ce a admis instanta de recurs si restul pe ce a zis aia de la fond:) desi cererea mea a fost respinsa in tot in recurs
Ultima modificare: Joi, 1 Mai 2014
ContSters305985, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
cum poate avea hotararea instantei de recurs autoritate de lucru judecat daca, evocand fondul pe cererea mea de chemare in judecata nu s-a pronuntat pe toate motivele de nulitate:)

si mai am si autoritate de lucru..

eu formulez revizuire cum ca mi-a dat mai putin decat am cerut..si daca tu nu esti de acord nu inseamna ca X-(

:D
intrebarea mea este daca instanta de recurs avea obligatia , ca rejudecand fondul sa se pronunte pe toate motivele mele de nulitate

si apoi, daca nu s-a pronuntat pe toate...am ori ba autoritate de lucru judecat...si / sau ma incadrez la 322 pct 2 cum ca a dat mai putin

instanta s-a pronuntat doar pe un motiv de nulitate..reprezentand motivul casarii

Alte discuții în legătură

Termen revizuire ContSters83715 ContSters83715 in cate zile se poate inregistra la litigii de munca ( curtea de apel) revizuirea ( cale extraordinara de atac) conform cpc? (vezi toată discuția)
Revizuire decizie tribunal obiect fond funciar Adriana B Adriana B Desi am castigat in prima instanta, judecatoria admitandu-mi cererea de reconstituire a dreptului de proprietate in baza Legii nr. 18/1991, comisia locala a ... (vezi toată discuția)
Revizuire shhomerul shhomerul in cazul unei revizuiri a unei hotarari a instantei de recurs atunci cand s-au judecat doua recursuri atat al paratului cat si al reclamantului care este ... (vezi toată discuția)