Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... revizuire decizie recurs care evoca fondul
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

revizuire decizie recurs care evoca fondul

intr-o cauza avand ca obiect revizuire decizie recurs pronuntata potrivit 304 indice 1 cpc, ( adica fara drept de apel ..cu recurs devolutiv- e pentru prietenul meu theemis asta :D ) instanta admitand recursul paratilor avea obligatia:
1. sa analizeze ,otivele de casare si admitand in tot
2. sa rejudecande cererea mea de chemare in judecata

-sunt cele doua aspecte chestiuni distincte desi se regasesc in aceeasi decizie?
-instanta de recurs, desfiintand in tot sentinta instantei de fond avea obligatia sa se pronunte pe toate motivele de nulitate invocate pe cererea de chemare in judecata?
-m-as incadra la 322 pct 2 din vechiul cod cum ca instanta a dat mai putin decat s-a cerut pe eventuala mea cerere de revizuire in situatia in care s-a pronuntat doar pe un motiv de nulitate din patru?

precizez ca am avut un capat de cerere privind constatarea nulitatii cu patru motive, eu recl fond admis, recurs admis
ContSters305985, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
m-am gandit si eu asa..
m-am gandit si daca am autoritate de lucru judecat pe motivele/temeiurile de nu;itate invocate..

si am! partial pe ce a admis instanta de recurs si restul pe ce a zis aia de la fond:) desi cererea mea a fost respinsa in tot in recurs
ContSters305985, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
cum poate avea hotararea instantei de recurs autoritate de lucru judecat daca, evocand fondul pe cererea mea de chemare in judecata nu s-a pronuntat pe toate motivele de nulitate:)

si mai am si autoritate de lucru..

eu formulez revizuire cum ca mi-a dat mai putin decat am cerut..si daca tu nu esti de acord nu inseamna ca X-(

:D
intrebarea mea este daca instanta de recurs avea obligatia , ca rejudecand fondul sa se pronunte pe toate motivele mele de nulitate

si apoi, daca nu s-a pronuntat pe toate...am ori ba autoritate de lucru judecat...si / sau ma incadrez la 322 pct 2 cum ca a dat mai putin

instanta s-a pronuntat doar pe un motiv de nulitate..reprezentand motivul casarii