Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Cumpararea imbracaminte noua din Italia e considetata ...
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Cumpararea imbracaminte noua din Italia e considetata achizitie intracomunitara?

Am infiintat o intreprindere individuala avand cod caen vanzare haine noi si incaltaminte din piele. Marfa urmeaza a fi cumparata en-gros din depozit Italia si adusa in Romania.Trebuia sa ma inscriu in Registrul operatorilor intracomunitari, platitor de TVA? In momentul in care cumpar marfa, pe factura apare datele intreprinderii individuale dar trebuie sa justific banii cu care am platit? Poate sora mea sa plateasca marfa prin card debit? sau trebuie sa deschis un cont in euro pt II si plata sa fie facuta de cardul de debit din contul II ? Pot face un contract de imprumut cu sora mea pt banii necesari achizitionarii marfii?
daca firma din IT este platitoare de tva, puteti cumpara pana in 34.000 de lei fara probleme; pe factura o sa apara tva ul din italia.
II nu trebuie sa justifice banii ( ca la srl.. creditare firme..etc...)