Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Petitie - refuz transcriere masina -
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Petitie - refuz transcriere masina -

Buna ziua.
Oameni buni, sunt sigur ca sunteti nu multi, ci foarte, foarte multi in cazul meu si multi care veti citi aceste randuri.
Am vandut o masina legal, am inmanat cumparatorului toate actele, insa aceste refuza cu nesimtire sa transcrie masina pe numele lui ori sa imi trimita actele necesare radierii autoturismului.
Probabil ca unii dintre noi am primit si amenzi acasa pe care ar fi trebuit sa le plateasca nesimtitul care a cumparat masina, dar a uitat s-o transcrie.
Eu ma gandesc la urmatorul lucru: haideti sa facem o petitie, sa adunam mai multe semnaturi pe internet, sau intr-un alt mod (astept propuneri) si sa incercam sa schimbam ceva. Adica, domnule ai cumparat masina, ai timp 30 zile sa o transcrii, nu faci lucrul acesta, esti tras la raspundere, nu mai ai voie sa circuli cu masina, iar vanzatorul poate sa iti faca plangere la politie, iar politistii sa ia masurile legale(nu doar cand masina e oprita in trafic).
Am mers la Politie, i-am rugat sa ma ajute, mi-au spus ca ar face acest lucru, dar legea nu le permite, decat daca il prind pe om in trafic(si chiar si atunci, e chestie de loterie, sa fim seriosi).
Sper sa fiti de acord, prea multi am luat teapa pentru ca am fost vanzatori de buna credinta, iar legea tine mai mult cu cel care cumpara, decat cu cel care vinde.
Bine, imi veti spune ca in instanta se poate radia masina. Corect, doar ca ma costa enorm si nu am certitudinea ca voi mai recupera acei bani vreodata...
Sper sa ne urnim si sa facem o petitie, cineva trebuie sa ne asculte si sa ia masuri necesare.
O zi frumoasa.

[ link extern ]
ContSters320352, utilizator
AlinButa a scris:
Eu ma gandesc la urmatorul lucru: haideti sa facem o petitie, sa adunam mai multe semnaturi pe internet, sau intr-un alt mod (astept propuneri) si sa incercam sa schimbam ceva. Adica, domnule ai cumparat masina, ai timp 30 zile sa o transcrii, nu faci lucrul acesta, esti tras la raspundere, nu mai ai voie sa circuli cu masina, iar vanzatorul poate sa iti faca plangere la politie, iar politistii sa ia masurile legale(nu doar cand masina e oprita in trafic).

Nu stiu daca v-am spus in mesajul anterior (sau doar am vrut sa o fac) ca in noul cod rutier (care din anumite motive nu a trecut, dar intr-un final se va adopta) ca s-a introdus obligatia vanzatorului de a anunta/informa politia in termen de 5 zile de la vanzarea masinii, caz in care in 30 de zile cumparatorului i se suspenda dreptul de a folosi auto in trafic, tocmai pentru a se evita situatiile despre care vorbeati dvs.
Cat despre initiativa legislativa din partea cetatenilor aceasta necesita cel putin 100.000 cetateni (cu drept de vot, din cel putin 25% din judetele tarii, ..etc, etc) si se probeaza cu semnatura si date de identificare, deci nu stiu daca functioneaza sistemul online (din pacate).
Dar ..v-am spus, in noul cod rutier s-au gandit la aceste aspecte, mai dureaza un pic. :)
trandafir2, moderator
Multumesc.
Eu am respectat aceasta prevedere si am anuntat atat Politia, cat si Directia de Inmatriculari.
Mi-e teama de amenzi pe care le va lua cel care circula ilegal cu masina de atata vreme, va zic sincer.
In 30 de zile trebuie sa primiti hartia de la Serviciul Inmatriculari, prin posta. Pana atunci va trebui sa fiti pregatit sa contestati in termenul legal eventualele amenzi incasate de catre cumparatorul dvs.
trandafir2 a scris:

In 30 de zile trebuie sa primiti hartia de la Serviciul Inmatriculari, prin posta. Pana atunci va trebui sa fiti pregatit sa contestati in termenul legal eventualele amenzi incasate de catre cumparatorul dvs.

Am primit raspuns verbal ca cererea e aprobata, iar modificarea a fost efectuata cu succes in Registrul autovehiculelor.

ContSters320352, utilizator
AlinButa a scris:
Am primit raspuns verbal ca cererea e aprobata, iar modificarea a fost efectuata cu succes in Registrul autovehiculelor.

O sa primiti si in scris, astfel incat orice problema ulterioara va fi mult mai usor de contestat (dar nu cred ca va mai veni vreo amenda pe numele dvs.).