avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1956 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Petitie - refuz transcriere masina -
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Petitie - refuz transcriere masina -

Buna ziua.
Oameni buni, sunt sigur ca sunteti nu multi, ci foarte, foarte multi in cazul meu si multi care veti citi aceste randuri.
Am vandut o masina legal, am inmanat cumparatorului toate actele, insa aceste refuza cu nesimtire sa transcrie masina pe numele lui ori sa imi trimita actele necesare radierii autoturismului.
Probabil ca unii dintre noi am primit si amenzi acasa pe care ar fi trebuit sa le plateasca nesimtitul care a cumparat masina, dar a uitat s-o transcrie.
Eu ma gandesc la urmatorul lucru: haideti sa facem o petitie, sa adunam mai multe semnaturi pe internet, sau intr-un alt mod (astept propuneri) si sa incercam sa schimbam ceva. Adica, domnule ai cumparat masina, ai timp 30 zile sa o transcrii, nu faci lucrul acesta, esti tras la raspundere, nu mai ai voie sa circuli cu masina, iar vanzatorul poate sa iti faca plangere la politie, iar politistii sa ia masurile legale(nu doar cand masina e oprita in trafic).
Am mers la Politie, i-am rugat sa ma ajute, mi-au spus ca ar face acest lucru, dar legea nu le permite, decat daca il prind pe om in trafic(si chiar si atunci, e chestie de loterie, sa fim seriosi).
Sper sa fiti de acord, prea multi am luat teapa pentru ca am fost vanzatori de buna credinta, iar legea tine mai mult cu cel care cumpara, decat cu cel care vinde.
Bine, imi veti spune ca in instanta se poate radia masina. Corect, doar ca ma costa enorm si nu am certitudinea ca voi mai recupera acei bani vreodata...
Sper sa ne urnim si sa facem o petitie, cineva trebuie sa ne asculte si sa ia masuri necesare.
O zi frumoasa.

[ link extern ]
Ultima modificare: Miercuri, 30 Aprilie 2014
ContSters320352, utilizator
AlinButa a scris:
Eu ma gandesc la urmatorul lucru: haideti sa facem o petitie, sa adunam mai multe semnaturi pe internet, sau intr-un alt mod (astept propuneri) si sa incercam sa schimbam ceva. Adica, domnule ai cumparat masina, ai timp 30 zile sa o transcrii, nu faci lucrul acesta, esti tras la raspundere, nu mai ai voie sa circuli cu masina, iar vanzatorul poate sa iti faca plangere la politie, iar politistii sa ia masurile legale(nu doar cand masina e oprita in trafic).

Nu stiu daca v-am spus in mesajul anterior (sau doar am vrut sa o fac) ca in noul cod rutier (care din anumite motive nu a trecut, dar intr-un final se va adopta) ca s-a introdus obligatia vanzatorului de a anunta/informa politia in termen de 5 zile de la vanzarea masinii, caz in care in 30 de zile cumparatorului i se suspenda dreptul de a folosi auto in trafic, tocmai pentru a se evita situatiile despre care vorbeati dvs.
Cat despre initiativa legislativa din partea cetatenilor aceasta necesita cel putin 100.000 cetateni (cu drept de vot, din cel putin 25% din judetele tarii, ..etc, etc) si se probeaza cu semnatura si date de identificare, deci nu stiu daca functioneaza sistemul online (din pacate).
Dar ..v-am spus, in noul cod rutier s-au gandit la aceste aspecte, mai dureaza un pic. :)
Ultima modificare: Miercuri, 30 Aprilie 2014
trandafir2, moderator
Multumesc.
Eu am respectat aceasta prevedere si am anuntat atat Politia, cat si Directia de Inmatriculari.
Mi-e teama de amenzi pe care le va lua cel care circula ilegal cu masina de atata vreme, va zic sincer.
In 30 de zile trebuie sa primiti hartia de la Serviciul Inmatriculari, prin posta. Pana atunci va trebui sa fiti pregatit sa contestati in termenul legal eventualele amenzi incasate de catre cumparatorul dvs.
trandafir2 a scris:

In 30 de zile trebuie sa primiti hartia de la Serviciul Inmatriculari, prin posta. Pana atunci va trebui sa fiti pregatit sa contestati in termenul legal eventualele amenzi incasate de catre cumparatorul dvs.

Am primit raspuns verbal ca cererea e aprobata, iar modificarea a fost efectuata cu succes in Registrul autovehiculelor.

Ultima modificare: Vineri, 2 Mai 2014
ContSters320352, utilizator
AlinButa a scris:
Am primit raspuns verbal ca cererea e aprobata, iar modificarea a fost efectuata cu succes in Registrul autovehiculelor.

O sa primiti si in scris, astfel incat orice problema ulterioara va fi mult mai usor de contestat (dar nu cred ca va mai veni vreo amenda pe numele dvs.).

Alte discuții în legătură

Directia inmatriculari - anuntare vanzare autoturism ContSters320352 ContSters320352 Buna ziua. Am urmatoarea problema si nu stiu ce sa fac, va rog ajutati-ma cu un sfat: in urma cu 2 ani am vandut o masina unei persoane din alt judet. Acea ... (vezi toată discuția)
Amenzi roviniete fara sa fi iesit in toate datele pv din bucuresti, executare silita corina728 corina728 Intr-o perioada nu am avut rovinieta platita dar nici n-am iesit mereu din Bucuresti...au inceput sa curga amenzi de roviniete in date in care sigur am fost ... (vezi toată discuția)
Fara fiscal Icetime1313 Icetime1313 Buna ziua vin la dvs cu o problema cred eu destul de rara, situatia sta in felul urmator mi-am vandut vechea masina pe net (masina find pe numele mamei mele) ... (vezi toată discuția)