Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutor! In ce conditii poti lucra avand o pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutor! In ce conditii poti lucra avand o pensie de invaliditate gradul II- accentuat?

Buna ziua
As dori sa aflu daca exista vreo modalitate de a-mi suplimenta venitul. Mai precis, in anul 2010 am fost pensionata medical, actualmente am o pensie de invaliditate gradul II- accentuat (cod boala K74), revizuibila anual, in valoare de 748 data de casa de pensii (cod pensie N22) si am primit o propunere de lucru. Problema mea mare este ca nu stiu daca am voie sa semnez vreun contract de cesiune (drepturi de autor sau dreptul de intelectualitate sau cum s-o numi el) fara sa-mi afecteze in vreun fel pensia. Mentionez ca nu este vorba de munca fizica ci este vroba de lucru pe calculator (scriere articole, coordonare, editare - jurnalism).
Am gasit pe site-ul CNPP asta:
„Suspendarea pensiei de invaliditate”, litera d), punctul IV, unde se precizează: „suspendarea pensiei gradul I şi II următoarele se aplică pentru: persoanele care realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, şi care se află în una din situaţiile următoare:
- administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare sau de management;
- membri ai întreprinderii individuale şi întreprinderii familiale;
- persoane fizice autorizate să desfăşoare activităţi economice;
- persoane angajate în instituţii internaţionale, dacă nu sunt asiguraţii acestora;
- alte persoane care realizează venituri din activităţi profesionale;( ? )
si nu stiu cum s-o interpretez.
As avea nevoie de suplimentarea venitului ca de aer pentru a-mi asigura tratamentul luna si a-mi ajuta copilul sa termine o facultate.
Intrebarea mea este:
Exista vreo posibilitate legala de a semna vreun contract si de a presta vreo munca avand acea pnsie? Si care ar fi aceea?
In speranta unui raspuns, va multumesc
Cristina M
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

I. a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca, inclusiv soldatii si gradatii voluntari;
d) persoanele care realizeaza venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, din drepturi de autor si drepturi conexe definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 13^1 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si din contracte/conventii incheiate potrivit Codului civil.

IV. persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
b) membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
c) persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
d) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
e) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

Art. 69
In raport cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este:
a) de gradul I, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca si a capacitatii de autoingrijire;
b) de gradul II, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu pastrarea capacitatii de autoingrijire;
c) de gradul III, caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, persoana putand sa presteze o activitate profesionala, corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normal de munca.

Art. 114
(1) In sistemul public de pensii, plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care a intervenit una dintre urmatoarele cauze:
e) pensionarul de invaliditate, incadrat in gradul I sau II, se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu exceptia consilierilor locali sau judeteni;

Art. 115
In sistemul public de pensii, reluarea platii pensiei se face, la cerere, dupa cum urmeaza:
a) incepand cu luna urmatoare celei in care a fost inlaturata cauza care, potrivit legii, a dus la suspendarea platii pensiei, daca cererea a fost depusa in termen de 30 de zile de la data la care cauza suspendarii a fost inlaturata;
b) incepand cu luna urmatoare celei in care a fost depusa cererea, daca depunerea acesteia s-a facut dupa expirarea termenului prevazut la lit. a);

Art. 118
(1) In sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).

2. Textul pe care l-ati citat dvs. de pe site-ul CNPP este din Legea 263/2010 si l-am redat si eu mai sus.

3. Asta inseamna ca daca veti incheia un contract (indiferent de ce natura), si care va aduce un venit profesional, vi se va suspenda pensia de invaliditate de gr. II deoarece:
- un pensionar de gr. II si-a pierdut total capacitatea de munca;
- nu va incadrati in prevederile art.118 (1) din Legea 263/2010 unde sunt precizate cazurie in care se poate cumula pensia cu un alt venit profesional.

4. Aveti doua posibilitati:

a) - sa incheiati un astfel de contract si sa solicitati suspendarea pensiei pe perioada cat obtineti venituri profesionale;
- dupa incetarea contractului puteti solicita reluarea platii pensie (art.115 redat mai sus).

b) sa solicitati schimbarea pensiei de invaliditate gr.II in pensie de invaliditate gr.III si apoi veti putea lucra cu cel mult 4 ore pe zi si veti cumula pensia cu orice venit profesional.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Beneficiarii unei pensii de invaliditate de gradul I si II nu se regasesc in categoria celor despre care se afirma expres ca pot cumula pensia cu salariul.

Art. 118 din Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice stipuleaza ca pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas.

In art. 114 alin. 1 din aceeasi lege, ca plata pensiei se suspenda incepand cu luna urmatoare celei in care pensionarul de invaliditate, incadrat in gradul I sau II, se regaseste in una dintre situatiile prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I, II sau IV, cu exceptia consilierilor locali sau judeteni.

Din Legea nr. 263/2010:
Art. 6. - (1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
I. a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca, inclusiv soldatii si gradatii voluntari;
b) functionarii publici;
c) cadrele militare in activitate, soldatii si gradatii voluntari, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale;
d) persoanele care realizeaza venituri de natura profesionala, altele decat cele salariale, din drepturi de autor si drepturi conexe definite potrivit art. 7 alin. (1) pct. 131 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si din contracte/conventii incheiate potrivit Codului civil.
II. persoanele care isi desfasoara activitatea in functii elective sau care sunt numite in cadrul autoritatii executive, legislative ori judecatoresti, pe durata mandatului, precum si membrii cooperatori dintr-o organizatie a cooperatiei mestesugaresti, ale caror drepturi si obligatii sunt asimilate, in conditiile prezentei legi, cu cele ale persoanelor prevazute la pct. I;
.....
IV. persoanele care realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic echivalent cu cel putin de 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
a) administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
b) membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
c) persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
d) persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
e) alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;
....

Situatiile in care puteti cumula pensia cu salariul sunt cele in care pensionarii respectivi realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic pana in echivalentul a 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat in calitate de:
- administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
- membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
- persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
- persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
- alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

Prin venituri de natura profesionala,
altele decat cele de natura salariala, se intelege acele venituri realizate din drepturi de autor si drepturi conexe si/sau venituri realizate din activitati profesionale desfasurate in baza contractelor/conventiilor incheiate potrivit Codului Civil.

Sursa de inspiratie a mesajului:
www.avocatnet.ro/content/art...
Gabriela Pintea, Consilier juridic
1. freeelis a scris:
Situatiile in care puteti cumula pensia cu salariul sunt cele in care pensionarii respectivi realizeaza, in mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic pana in echivalentul a 4 ori castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat in calitate de:
- administratori sau manageri care au incheiat contract de administrare ori de management;
- membri ai intreprinderii individuale si intreprinderii familiale;
- persoane fizice autorizate sa desfasoare activitati economice;
- persoane angajate in institutii internationale, daca nu sunt asiguratii acestora;
- alte persoane care realizeaza venituri din activitati profesionale;

2. - Userul are pensie de invaliditate gr. II deci si-a pierdut total capacitatea de munca.
- Atunci cum poate munci si cumula pensia cu un venit profesional?
- Ce spuneti dvs. s-ar putea aplica la beneficiarii de pensii anticipate sau anticipate partiale.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
multumesc mult pentru raspuns. deja am 2 raspunsuri si, recunosc, nu prea am inteles daca exista vreo portita in a lucra.
As dori, daca se poate, sa mi se raspunda ca la prosti!
Am sau nu voie sa lucrez si in ce conditii? Cum as putea face domnule "freeelis" ?
Din ce am citit la domnul "tudorvaleriu" a reiesit ca ar trebui sa renunt la pensie sau sa cer schimbarea gradului de invaliditate. La dumneavoastra,eu am inteles, ca ar fi posibil in anume situatii.... care sunt acelea, cum? va rog, raspundeti-mi concret... recunosc ca ma pierd pe traseu. Cei de la CNPP au spus ca, din ce stiu ei, nu se poate dar ca ar fi bine sa-i intreb pe cei de la fisc (cei de la fisc nu-mi raspund concret). Stiu ca s-au schimbat cateva lucruri la inceputul anului 2014 dar nu stiu prea multe. De 2 saptamani ma plimb pe lainstitutii si intreb si inca sunt confuza. De la "pravalie" ma tot suna sa le dau un raspuns iar eu nu stiu ce sa le zic.
Am lucrat 18 - 20 de ani in mass-media si, recunosc, mi-a intrat virusul in sange! Ma mananca mana sa scriu, sa fac ceva, sa nu tampesc in casa, sa fiu conectata la viata reala, sa nu traiesc parca o alta viata. Vreau sa muncesc cat rezist! Nu este o munca care sa necesite efort fizic. Asa ma simt utila nu inutila! Cum pot face??? Atept raspuns
Va multumesc din suflet pentru bunavointa si pentru sfaturi
Cristina M
D-nul Tudor Valeriu are dreptate. Pensia de invaliditate gr. II nu poate fi cumulata cu nici un venit( doar cu indemnizatie de handicap - asa zisa "pensie de handicap").Daca va gaseste cu venit si incasati si pensie de inv. gr II, vi se va pune debit.