Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ajutor! In ce conditii poti lucra avand o pensie de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ajutor! In ce conditii poti lucra avand o pensie de invaliditate gradul II- accentuat?

Buna ziua
As dori sa aflu daca exista vreo modalitate de a-mi suplimenta venitul. Mai precis, in anul 2010 am fost pensionata medical, actualmente am o pensie de invaliditate gradul II- accentuat (cod boala K74), revizuibila anual, in valoare de 748 data de casa de pensii (cod pensie N22) si am primit o propunere de lucru. Problema mea mare este ca nu stiu daca am voie sa semnez vreun contract de cesiune (drepturi de autor sau dreptul de intelectualitate sau cum s-o numi el) fara sa-mi afecteze in vreun fel pensia. Mentionez ca nu este vorba de munca fizica ci este vroba de lucru pe calculator (scriere articole, coordonare, editare - jurnalism).
Am gasit pe site-ul CNPP asta:
„Suspendarea pensiei de invaliditate”, litera d), punctul IV, unde se precizează: „suspendarea pensiei gradul I şi II următoarele se aplică pentru: persoanele care realizează, în mod exclusiv, un venit brut pe an calendaristic, echivalent cu cel puţin de 4 ori câştigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurărilor sociale de stat, şi care se află în una din situaţiile următoare:
- administratori sau manageri care au încheiat contract de administrare sau de management;
- membri ai întreprinderii individuale şi întreprinderii familiale;
- persoane fizice autorizate să desfăşoare activităţi economice;
- persoane angajate în instituţii internaţionale, dacă nu sunt asiguraţii acestora;
- alte persoane care realizează venituri din activităţi profesionale;( ? )
si nu stiu cum s-o interpretez.
As avea nevoie de suplimentarea venitului ca de aer pentru a-mi asigura tratamentul luna si a-mi ajuta copilul sa termine o facultate.
Intrebarea mea este:
Exista vreo posibilitate legala de a semna vreun contract si de a presta vreo munca avand acea pnsie? Si care ar fi aceea?
In speranta unui raspuns, va multumesc
Cristina M
1. mathi_2_1 a scris:
...Cei de la CNPP au spus ca, din ce stiu ei, nu se poate dar ca ar fi bine sa-i intreb pe cei de la fisc (cei de la fisc nu-mi raspund concret)...

2. - CNPP ar trebui sa va raspund clar, fara dubii: DA sau NU.
- Este institutia cea mai in masura sa raspunda la asemenea intrebari.

3. - Incercati sa puneti intrebarea pe e-mail,la: petitii.sesizari@cnpas.org
- Am rugamintea sa postati si aici raspunsul primit, poate se lamureste problema si mai ajuta si pe altii. Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Acum 25 de ani am cunoscut o mama care se ducea la munca avand pe cartea de munca numele fetei sale. Cel la care lucra a acceptat. Dar nu era nici atunci si nu este nici acum legal.
1. - Cand se angajeaza cineva i se cere si o copie dupa actul de identitate asa ca nu vad cum de s-a produs o asemenea incurcatura.
- Pe carnetul d emunca este trecuta si data nasterii care trebuie sa coincida cu aceea din actul de identitate.

2. Acum 25 de ani se folosea CNP asa ca iar nu inteleg de ce angajatorul a acceptat asa ceva.

Gradul II insemna ca dvs. nu puteti lucra.
Daca incepeti sa lucrati... inseamna ca nu sunteti de gradul II, de unde rezulta ca vi se va taia pensia automat.
(Ma intreb prin ce mijloace ati obtinut pensia...)