Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitatea unei procuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitatea unei procuri

Buna seara,
Vreau sa va explic o situatie, poate imi da si mie cineva un raspuns.
Acum 4 ani si 2 luni aprx am facut procura cuiva sa poata sa vanda un teren in numele meu, ne fiind specificata o perioada de timp. Terenul nu a fost vandut.
Intrebarea mea este: procura mai este valabila acum sau trebuie facuta una noua, eventual sa ajung eu la vanzare ?
Va multumesc anticipat!
Depinde ce termen scrie pe procura respectiva. Ce scrie pe ea?
Cum spuneam mai sus, nu este facuta pe un termen anume.
Subsemnata imputerniceste pe subsemnatul sa vanda terenul, Atat.
Procura este facuta acum 4 ani cum spuneam, deci mai este valabila sau nu?
Da, este valabila pana la revocarea ei.
Nu am intalnit pana acum o procura care sa nu aiba o perioada de folosinta, de obicei notarul trece un termen in care aceasta este valabila.Daca s-a trecut in mod expres ca valabilitatea acesteia este nedeterminata , atunci aceasta este inca valabila , daca este insa asa cum ati spus fara sa aiba nici o mentiune asupra perioadei in care se va folosi atunci procura incetează în 3 ani de la încheiere conform art. 2015 din noul Cod Civil
traff, utilizator
@traff, vorbim de 4 ani in urma, deci art din Noul Cod Civil, nu are relevanta aici. Ok?