avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 355 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitatea unei procuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitatea unei procuri

Buna seara,
Vreau sa va explic o situatie, poate imi da si mie cineva un raspuns.
Acum 4 ani si 2 luni aprx am facut procura cuiva sa poata sa vanda un teren in numele meu, ne fiind specificata o perioada de timp. Terenul nu a fost vandut.
Intrebarea mea este: procura mai este valabila acum sau trebuie facuta una noua, eventual sa ajung eu la vanzare ?
Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: polloctav , utilizator 09:44, 4 Mai 2014
Depinde ce termen scrie pe procura respectiva. Ce scrie pe ea?
Cum spuneam mai sus, nu este facuta pe un termen anume.
Subsemnata imputerniceste pe subsemnatul sa vanda terenul, Atat.
Procura este facuta acum 4 ani cum spuneam, deci mai este valabila sau nu?
Da, este valabila pana la revocarea ei.
Nu am intalnit pana acum o procura care sa nu aiba o perioada de folosinta, de obicei notarul trece un termen in care aceasta este valabila.Daca s-a trecut in mod expres ca valabilitatea acesteia este nedeterminata , atunci aceasta este inca valabila , daca este insa asa cum ati spus fara sa aiba nici o mentiune asupra perioadei in care se va folosi atunci procura incetează în 3 ani de la încheiere conform art. 2015 din noul Cod Civil
Ultima modificare: Miercuri, 30 Aprilie 2014
traff, utilizator
@traff, vorbim de 4 ani in urma, deci art din Noul Cod Civil, nu are relevanta aici. Ok?

Alte discuții în legătură

Procura de vanzare ContSters172999 ContSters172999 Nu stiu daca am gresit sectiunea; imi cer scuze daca este asa. Va rog sa ma ajutati cat se poate de urgent cu o opinie... Am rugamintea sa ma ajutati sa ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, drept de proprietate, am ... nicolaect nicolaect buna ziua, transfer drept de propritate: teren extravilan am o \'procura speciala\' semnata de catre vinzator si autentificata de notar in 2007. in procura ... (vezi toată discuția)
Plangere penala: inselaciune, fals si uz de fals brastj brastj Buna ziua! Am urmatoarea situatie: - o persoana are o procura de vanzare valabila (procura veche, se supune Vechiului Cod, fiind facuta pe perioada ... (vezi toată discuția)