Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Este situatie de incompatibilitate?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Este situatie de incompatibilitate?

Un functionar public poate fi si secretar al unui departament juridic din cadrul unui partid politic ? Precizez ca este functionar public cu statut special si detine o functie publica de executie in cadrul Ministerului Finantelor, ANAF.
Ar trebui, mai intai sa vedeti daca acea functie politica este functie de conducere in cadrul acelei formatiuni. Grija mare asupra acestui aspect. Daca nu este definita ca si functie de conducere..atunci mult succes, nu este incompatibilitate.
Totusi..grija la felul si cand va desfasurati activitatea politica in paralel cu activitatea publica.
La o eventuala schimbare politica..e cam /greu/usor, depinde din ce parte priviti, sa faceti distinctie intre perioada de timp in care va exercitati atributiile de servicu si cea in care va puteti exprima opiniile politice..Tinand cont, asa cum ati spus, si de statutul dvs special...