Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 096 si 200 pentru PFA norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 096 si 200 pentru PFA norma de venit

Buna ziua.

Ca PFA cu norma de venit, trebuie depuse declaratiile 096 si 200?
Nu au obligaţia depunerii declaraţiei 200, persoanele fizice care, în anul de raportare, au realizat venituri din activităţi independente impuse pe bază de norme de venit.
Declaratia 096 nu are legatura cu faptul ca sunteti impozitat pe norma de venit.
Daca ati fost platitor de T.V.A. (se poate acest lucru chiar daca e pe norma de venit) si vreti sa va retrageti, atunci trebuie sa depuneti declaratia 096.

Declaratia cu explicatii o gasiti aici:
[ link extern ]