avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1783 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Declaratia 096 si 200 pentru PFA norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Declaratia 096 si 200 pentru PFA norma de venit

Buna ziua.

Ca PFA cu norma de venit, trebuie depuse declaratiile 096 si 200?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 16:55, 3 Mai 2014
Nu au obligaţia depunerii declaraţiei 200, persoanele fizice care, în anul de raportare, au realizat venituri din activităţi independente impuse pe bază de norme de venit.
Declaratia 096 nu are legatura cu faptul ca sunteti impozitat pe norma de venit.
Daca ati fost platitor de T.V.A. (se poate acest lucru chiar daca e pe norma de venit) si vreti sa va retrageti, atunci trebuie sa depuneti declaratia 096.

Declaratia cu explicatii o gasiti aici:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 200/220 danielandrei danielandrei Buna ziua, am un pfa caen 6202(consultant in tehn informatiei), pe norma de venit? Trebuie sa depun 200 sau 220? (vezi toată discuția)
Am platit anticipat si integral impozitul pe 2009 ptr pfa: mai este obligatoriu depunere declaratia 200? mileniu mileniu Am gasit aceasta fraza pe spatele declaratiei 200: \"Nu au obligația depunerii declarației persoanele fizice care, în anul de raportare, au ... (vezi toată discuția)
Depunere declaratie 200 miutaradu miutaradu mama mea are un hectar si jumatate de pamant la asociatie ,pe anul 2013 li s-a dat grau, ulei, boabe si o suma mica de bani , intrebare ea trebuie sa depuna ... (vezi toată discuția)