avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Diminuare sold cont banca
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Diminuare sold cont banca

Daca o microintreprindere a diminuat un depozit bancar pentru alte scopuri decat cele pentru societate, cum poate fi reglementata in balanta situatia contului 5121?
Ultima modificare: Joi, 1 Mai 2014
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: carmenchi , utilizator 21:06, 4 Mai 2014
Nu este foarte clara intrebarea dumneavoastra.
Cum a fost inregistrata constituirea depozitului?
Daca este un depozit pe termen scurt probabil ati inregistrat la constituir

5081 = 5121

acum faceti invers

5121 = 5081
Pentru dontuirina: Cred ca se refera la folosirea banilor societatii in interesul personal al asociatului. Daca e altfel, rugam sa aduca precizari.
eu am preluat acum o evidenta,am vazut ca banii au fost inregistrati in anul 2009 ca depozit
5121=5121, acest depozit nu mai exista a fost folosit in interes personal ,nu stiu cum pot regla
Daca se scoteau acei bani trebuia sa debiteze spre exemplu un cont 542 "Avansuri de trezorerie", ori altul 461 "Debitori", sau poate si 4551 "Actionari/asociati - conturi curente.
in cazul prezentat cum pot regla sa corespunda sold cont 5121 cu extrasul ?

Alte discuții în legătură

Ce fac cu contul 461? Cristina Vasile Cristina Vasile Buna ziua, Am transferat la sf. anului soldul contului 542 in contul 461. mentionez ca banii din contul 461 de la 01.01.2012 sunt luati de catre ... (vezi toată discuția)
Avans spre decontare midadu midadu Am avut o societate ale carei partti sociale le-am cesionat altei persoane.In aceasta societate am fost asociata cu o alta persoana, care a fost si ... (vezi toată discuția)
Contul 462"creditori diversi" iirina_19 iirina_19 Un salariat care isi desfasoara activitatea in alta localitate decat isi are sediul angajatorul, cumpara din banii proprii materiale de curatenie de la un ... (vezi toată discuția)