Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moºtenitor sezinar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moºtenitor sezinar

Bună ziua! Un moştenitor sezinar pentru dezbaterea succesiuni pe cale judecătoarească are nevoie de un CERTIFICAT DE CALITATE DE MOªTENITOR?
Mostenitorul sezinar este acel moştenitor care are posibilitatea juridică de a intra în stăpânirea bunurilor succesorale şi de a exercita drepturile şi acţiunile dobândite de la defunct, fară a fi necesară atestarea prealabilă, pe cale judecătorească, a calităţii de moştenitor. Sunt moştenitori sezinari: rudele în linie dreaptă ale defunctului (ascendenţii şi descendenţii).
Dezbaterea succesorala priveste stabilirea calitatii de mostenitor si a cotei din masa succesorala. Aceasta poate avea loc amiabil la notariat, iar in cazul in care nu este posibila dezbaterea la notariat, in urma eliberarii unei incheieri de catre notar, urmeaza calea judecatoreasca.
Ca atare, faptul ca un mostenitor este sezinar, acest fapt ii da posibilitatea intrarii in stapinire asupra bunurilor defunctului, dezbaterea succesorala, insa, trebuie sa aiba loc in vederea stabilirii calitatii de mostenitor si a cotelor, mai ales daca sunt mai multi mostenitori sezinari.