Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... vaduva pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

vaduva pensie de urmas

buna ziua am si io o intrebare referitor la pensionare , Sotul meu alucrat in administratia nationala a penitenciarelor,(ANMP)adica ma bine zis a fost gardean la penitenciar . a fost pensionar si a decedat eu sunt nascuta in data de 13 august 1962 cand as putea beneficia de pensia de urmas a sotului meu decedat ,este ceva lege speciala pt ca a lucrat la ANMP si pot benifecia de pensie de urmas la vrasta de 55 de ani va multumesc
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

2. - Pentru dvs. varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 3 luni.
- Cand impliniti aceasta varsta, in noiembrie 2024, puteti solicita pensie de urmas care este de 50% din pensia sotului decedat.
- Tot atunci puteti opta pentru pensia proprie (daca aveti dreptul) sau pentru pensia de urmas (care este ce mai avantajoasa).