avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 183 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Am 50 de ani si nu am lucrat niciodata .Sotul meu a decedat acum , el fiind pensionar ,Am fost casatoriti timp de 30 de ani .Am dreptul la pensie de urmas ? Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: mary_inger2007 , utilizator 12:10, 11 Noiembrie 2012
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.
...

2. Daca spuneti luna si anul nasterii va spun sigur cand veti indeplini varsta standard de pensionare.

Multumesc din suflet pentru raspuns Data mea de nastere iulie 1962 Dumnezeu sa va rasplateasca
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 3 luni.

2. Asadar cand veti implini varsta de 62 de ani si 3 luni, in octombrie 2024, veti putea solicita pensie de urmas.

3. Puteti beneficia de pensie de urmas indiferent de varsta daca:
- decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau a unei boli profesionale;
- Pe perioada in care dvs. sunteti invalid de gradul I sau II.

Ultima modificare: Duminică, 11 Noiembrie 2012
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Nu am cuvinte pentru a va multumii Dumnezeu sa va binecuvinteze!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vaduva pensie de urmas iulianalili iulianalili buna ziua am si io o intrebare referitor la pensionare , Sotul meu alucrat in administratia nationala a penitenciarelor,(ANMP)adica ma bine zis a fost gardean ... (vezi toată discuția)
Pensie de urmas bordeus bordeus Buna seara! Va rog sa-mi spuneti daca as putea sa fac cerere pentru a incasa eu pensia de urmas pe care fiul meu nu mai are dreptul s-o mai primeasca din ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas liliigretz liliigretz M-am casatorit cu sotul meu in 1962. In anul 1995 am divortat apoi m-am recasatorit cu el anul acesta in ianuarie, dar luna trecuta a decedat.Pot beneficia de ... (vezi toată discuția)