Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

Am 50 de ani si nu am lucrat niciodata .Sotul meu a decedat acum , el fiind pensionar ,Am fost casatoriti timp de 30 de ani .Am dreptul la pensie de urmas ? Multumesc anticipat.
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 85
(1) Sotul supravietuitor are dreptul la pensie de urmas pe tot timpul vietii, la implinirea varstei standard de pensionare, daca durata casatoriei a fost de cel putin 15 ani.

2. Daca spuneti luna si anul nasterii va spun sigur cand veti indeplini varsta standard de pensionare.

Multumesc din suflet pentru raspuns Data mea de nastere iulie 1962 Dumnezeu sa va rasplateasca
1. Pentru o femeie nascuta in iulie 1962 varsta standard de pensionare este de 62 de ani si 3 luni.

2. Asadar cand veti implini varsta de 62 de ani si 3 luni, in octombrie 2024, veti putea solicita pensie de urmas.

3. Puteti beneficia de pensie de urmas indiferent de varsta daca:
- decesul sotului sustinator s-a produs ca urmare a unui accident de munca sau a unei boli profesionale;
- Pe perioada in care dvs. sunteti invalid de gradul I sau II.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Nu am cuvinte pentru a va multumii Dumnezeu sa va binecuvinteze!