Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Reglare furnizori
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Reglare furnizori

am preluat o evidenta in care contul 401 la dec a fost inchis cu4551 ,din ce am observat facturile se achita prin banca dar nu are creata cheltuiala aferenta si la sfasit an soldurile creditoare#-o 401 au fost inchise cu 4551 si la final 4551 are sold creditor in rosu ,cum pot remedia#-o#-o
Intr-o nota de constatare consemnati gresala, stornati inregistrarile eronate si le faceti pe cele corecte.
carmenchi a scris:

nu are creata cheltuiala aferenta

Buna seara,

Dar aveti documentele aferente?

Respect,
Dan Preda.
nu am facturile,apar platile in extras
Orice modificare trebuie justificata cu mentionare de documente inregistrate eronat. Trebuie sa faceti o analiza si cautare aprofundata.
Buna ziua,

In mod normal trebuie sa faceti rost de documente si sa refaceti inregistrarile.
O alta situatie ar fi in cazul in care au trecut mai mult de 3 ani, sa faceti o decizie de administrator si le treceti pe cheltuieli nedeductibile.

Respect,
Dan Preda.