avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1085 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Reglare furnizori
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Reglare furnizori

am preluat o evidenta in care contul 401 la dec a fost inchis cu4551 ,din ce am observat facturile se achita prin banca dar nu are creata cheltuiala aferenta si la sfasit an soldurile creditoare#-o 401 au fost inchise cu 4551 si la final 4551 are sold creditor in rosu ,cum pot remedia#-o#-o
Cel mai recent răspuns: ContSters307306 , utilizator 10:02, 7 Mai 2014
Intr-o nota de constatare consemnati gresala, stornati inregistrarile eronate si le faceti pe cele corecte.
carmenchi a scris:

nu are creata cheltuiala aferenta


Buna seara,

Dar aveti documentele aferente?

Respect,
Dan Preda.
nu am facturile,apar platile in extras
Orice modificare trebuie justificata cu mentionare de documente inregistrate eronat. Trebuie sa faceti o analiza si cautare aprofundata.
Buna ziua,

In mod normal trebuie sa faceti rost de documente si sa refaceti inregistrarile.
O alta situatie ar fi in cazul in care au trecut mai mult de 3 ani, sa faceti o decizie de administrator si le treceti pe cheltuieli nedeductibile.

Respect,
Dan Preda.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se corecteaza inregistrarea de 2 ori a aceleasi facturi in anii anteriori cornel2012 cornel2012 Am descoperit ca s-a inregistrat o factura de 2 ori in anul 2009. E vorba de contul 303. Are sold debitor 527 ron. S-a inregistrat o achizitie de 2 birouri. ... (vezi toată discuția)
Factura inregistrata gresit denisa2011 denisa2011 buna ziua in luna martie 2012 am inregistrat o factura fiscala cu 100 de lei in plus fara tva cum fac sa coerctez aceasta eroare am facut 4111=4427 -24 si ... (vezi toată discuția)
Solduri negative la furnizori - in balanta Ludmilutza Ludmilutza Am si eu o problema am preluat o firma care are efectiv solduri negative la contul 401- furnizori, ma gandeam ca poate nu au fost introduse toate ... (vezi toată discuția)