Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... solduri negative la furnizori - in balanta
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

solduri negative la furnizori - in balanta

Am si eu o problema am preluat o firma care are efectiv solduri negative la contul 401- furnizori, ma gandeam ca poate nu au fost introduse toate facturile sau nu s-au stornat avansurile.
Indrumati-ma ce sa fac ca sa pot inchide balantele ,de fapt nu sunt inchise cam din august?
Va multumesc anticipat!
Soldul negativ al contului 401 poate proveni din erori destul de grave in evidenta contabila , cum ziceai si tu : neinregistrarea unor facturi , reglarea avansurilor , plati fara existenta unor facturi , etc. Operatiuni au si implicatii fiscale (TVA ,impozit pe profit ).Eu cred ca ar trebui sa analizezi balanta analitica a furnizorilor , sa vezi care este probblema ; dupa asta poti sa sti ce ai de facut ; eu cel putin asa as proceda .
Ar trebui facute punctaje cu furnizorii,prin solicitare de fise.In mod sigur lipsesc documente.