Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Inregistrari contabile
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Inregistrari contabile

O firma are un complex comercial (restaurante, piscine), achizitioneaza arbusti si flori pentru desing.
Cum se inregistreaza in contabilitate?
Multumesc.
george-neagu, moderator
Se inregistreaza ca mijloace fixe sau obiecte de inventar in functie de valoarea acestora.
Daca se inregistreaza ca mijloace fixe care este durata de viata?
Buna seara,

Este considerata o amenajare de teren, si se amortizeaza liniar pe 10 ani, conform Codului fiscal art 24 alin 11 lit d .

Respect,
Dan Preda.