Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pamant dat in arenda
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pamant dat in arenda

Buna ziua
Doresc sa ma ajutati intr-o problema,si un sfat daca puteti.
Am niste pamant la tara si doresc sa-l dau in arenda pe 2 ani.Pot sa-l vand in acest timp daca gasesc cumparator?
SIgur ca puteti sa il vindeti dar arendasul va avea drept de preemptiune.
Inaintea arendasului au drept de preemptiune co-proprietarii.

Despre vinzarea terenurilor gasiti informatii aici
www.avocatnet.ro/content/art...

Perioada minima pentru arenda este de 5 ani dar aveti grija ce clauze se trec in contract, este posibil sa il faceti si pe 2 ani daca arendasul este de acord.

Daca reziliati contractul inaintea termenului trebuie sa platiti o suma arendasului si de asemenea trebuie sa il anuntati cu an inainte despre intentia de reziliere pentru a nu cultiva terenul.
cyan, moderator
Multumesc foarte mult pentru raspuns