Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Intrarea pe bloc blocata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Intrarea pe bloc blocata

Buna ziua.
Locuiesc intr-un bloc la ultimul etaj iar deasupra mea administratorul, din cauza faptului ca s-au furat componente de la motorul liftului, a blocat accesul pe bloc prin montarea unui grilaj. Pana aici toate bune si frumoase, insa, cei de pe palier cu mine au spart lacatul si au montat altul, transformand partea de deasupra apartamentului meu in "depozit". Toata ziua, iar in unele perioade pana la miezul noptii trantesc si ma deranjaza. Am vorbit si cu administratorul si cu presedintele asociatiei de proprietari si amandoi mi-au spus ca e treaba mea , spunandu-mi: "Daca voi nu va intelegeti ce vreti sa facem noi."
Ce pot face in acest caz. Nu am nici o posibilitate legala de a-mi apara dreptul la liniste in propria locuinta?
Daca locuiti la ultimul nivel,rezulta ca deasupra apartamentului dv exista un spatiou comun =terasa necirculabila
Conform norme in vigoare proprietarul ,in imobilul de locuit in comun nu are voie sa schimbe destinatia sau aspectul parti comune
Presedintele de asociatie detine autoritatea si competenta,in interesul general al asociatiei si al membrilor acesteia sa dispuna masuri concrete pentru utilizarea spatiilor comune conform destinatie initiala
Multumesc pentru promptitudinea cu care ati raspuns.
Nu am inteles totusi exact ce trebuie sa fac. Sa ma adresez din nou presedintelui asociatiei de proprietari? Eventual sa formulez o cerere in acest sens?
L nr 230/2007 actualizata Articolul 11

(2)Proprietarul nu poate schimba aspectul sau destinatia proprietatii comune fara a obtine mai intai acceptul din partea asociatiei de proprietari.

In temeiul dispozitiei postate,solicitati oficial presedintelui de asociatie,prin cerere inregistrata,pe baza de semnatura de primire sau comunicata postal cu mandat de confirmare ,ca in calitate de reprezentant legal al asociatiei de proprietari sa isi asume responsabilitatea sa respecte si sa aplice unitar dispozitiile in vigoare ,sa exercite cu respect si cu buna credinta obligatiile asumate la mandatarea in functie sa solutioneze cererile de respectare a destinatiei partilor comune din imobilul de locuit in comun
Partea comuna poate fi utilizata exclusiv de catre un proprietar in anumite conditii,contract de inchiriere si numai cu acordul asociatiei de proprietari
Cornel Vasile, Consilier juridic