Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Anexa bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Anexa bloc

Bună ziua!
Lângă apartamentul meu, situat la etajul 10, există o anexă! Aș vrea să știu dacă pot avea acces la acea anexă ori nu?! Este corect ca președinta asociației să pună lacăt și să îmi interzică accesul?! Menționez că a mai existat o anexă pe același palier dar pe care locatarul de lângă mine și-a integrat-o casei lui cu acordul aceleeași președinte și pentru care plătește 50 lei lunar! Vă mulțumesc pentru orice viitor răspuns!
Daca administratorul inchiriaza anexa cu 50 lei / luna o poate face numai cu acceptul tuturor proprietarilor, in baza unei hotarari a asociatiei de proprietari.
In anexa sunt, probabil, depozitate documente/ obiecte ale asociatiei de proprietari. Daca sunteti interesat solicitati la asociatie inchirierea anexei, in scris, cu nr. de inregistrare/ data.
Anexele despre care vorbiti reprezinta parte comuna care normal trebuie sa fie accesibile tuturor locatarilor de la etaj sau palier
Dispozitia in vigoare prevede ca proprietarul nu poate schimba destinatia si aspectul partii comune fara acordul vecinilor si al asociatiei de proprietari
aspectul ca insusi presedintele de asociatie intelege sa restrictioneze accesul la partea comuna de imobil constituie abuz din partea acestuia
Referitor la anexa,preluata de catre vecin cu acordul tot al presedintelui de asociatie,legal initial ar fi trebuit sa fie solicitat acordul locatarilor de la acel etaj
ynocentta, utilizator