Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum putem obliga un vecin să ne permită accesul ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum putem obliga un vecin să ne permită accesul într-o anexă comună?

Buna ziua. În blocul în care locuiesc, pe fiecare palier exista o anexă (din construcție). La un moment dat, fiecare locatar de pe palier mai depozitam câte ceva în acea anexă, dar unul dintre vecini a înlocuit yala, și refuză sa ne mai permită accesul (în momentul actual, cam de 4-5 ani, este singurul care are depozitate multe lucruri în anexă). În ciuda faptului că l-am rugat să ne permită accesul și nouă, celorlalți locatari de pe palier, refuză cu îndârjire. Întrebarea mea este dacă îl putem obliga cumva (am discutat și cu șeful de asociație, dar lucrurile au rămas la fel)
Conform dispozitii in vigoare accesul la partea comuna a asociatiei de proprietari este permis tuturor proprietarilor cu respectarea anumitor conditii
Totodata ,proprietarul nu are dreptul sa schimbe destinatia si aspectul partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
Daca spatiul in discutie nu face obiectul unui contract de inchiriere,atunci suntetiindreptatiti sa notificati utilizatorul spatiului cu obligatia eliberarii acestuia-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente in instanta