Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Handicap ori ba?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Handicap ori ba?

Mama are 73 ani, acum cca 3 ani a fost diagnosticata cu nodul cancerigen sub bratul drept,in urma operatiei de vreo 40 centimetri i s-a extirpat un san, a facut citostatice , a si reusit sa scape de cancer (mare lucru) ,are o pensie de 800 si ceva lei.
Poate sa primeasca si o pensie de handicap sau nu? ,la urma urmei cred ca o femeie fara un san are totusi un handicap.
Numai comisia medicala de expertiza persoane cu handicap are autoritatea si competenta sa verifice documentele medicale ,starea actuala a solicitantului si sa dispuna eliberarea de decizie/
certificat de incadrare in grad de handicap
handicapul presupune ca persoanei în cauză să îi fie afectată capacitatea de muncă. mamei dumneavoastră, la 73 de ani, în ce fel îi este afectată această capacitate de operația de mastectomie?
La aceasta varsta probabil considerati ca nu mai are drepturi ci doar obligatii un om ce a fost contribuabil in tara asta, poate ca ar trebui sa se reangajeze si ulterior sa depuna un dosar cum ca lipsa unei parti din corp ii creaza o stare de neimplinire, de discomfort, jena sau cum sa mai spun!!??!, nu mai pun durerea de la locul operatiei de 40 cm.
Poate ar fi indicat sa-i reapara acel cancer!?!
sorinelo, utilizator