Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lndemnizatie handicap pentru cancer la san gradul 2b
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lndemnizatie handicap pentru cancer la san gradul 2b

Imi spuneti va rog, mama mea are cancer la san gradul 2b, a fost operata(i s-a extirpat un san) si a facut chimioterapie.ea este in pensie pentru limita de varsta, are dreptul la indemnizatie de handicap? doctorul oncolog a spus ca nu are dreptul la indemnizatie deoarece are cancer gradul 2 b?
multumesc
Numai comisia de expertiza medicala persoane cu handicap,detine autoritatea si competenta sa analizeze documentele medicale ,sa coroboreze cu starea si stadiul afectiunii si in final sa se pronunte daca emite decizie/certificat de incadrare in grad de handicap