Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... grad de handicap si insotitor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

grad de handicap si insotitor

Tatal meu a fost operat de colon si i-au facut un anus contra naturii. Are cancer stadiul 4. La ce grad de handicap se incadreaza si poate avea si insotitor?
Va multumesc
Numai comisia medicala de expertiza persoane cu handicap este autorizata si competenta sa analizeze documentele medicale si eventual sa emita decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
In situatia in care tatal dv obtine decizia/certificatul de incadrarea in grad de handicap,in baza acestuia contactati serviciul specializat din primarie care va analiza situatia si se va pronunta daca exista in cazul tatalui dv,conditiile legal impuse pentru acordare insotitor
multumesc frumos