avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 805 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Buna ziua !Tatal meu ,recasatorit ,a decedat .Mama vitrega ,(casatorita legal cu tatal meu) si cu subsemnatul (unicul copil) am facut taxa mostenirii-acum 6 ani
Mama vitrega nu a declarat la momentul respectiv si sumele in lei si valuta ce le detineau in cont la banci , ea si tatal meu .Deoarece exista suspiciunea ca ei aveau sume destul de mari in cont la momentul respectiv ce pot face eu ?Mama vitrega nu are copii ,a intocmit un testament pentru toate bunurile ei unui nepot .Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: mariana visan , utilizator 21:51, 6 Mai 2014
Adresati-va instantei de judecata, in vederea dezbaterii succesorala, vizand si sumele de bani cuprinse in conturile bancare.

Sumele de bani detinute vor fi cuprinse in masa succesorala partajabila.

Cum ati aflat de acele conturi?
Am angajat o firma de detectivi particulari .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune ESCristian1981 ESCristian1981 Buna ziua, Tatal meu a decedat de curand si trebuie facuta succesiunea. Mostenitori sunt : sotia lui (mama mea vitrega ) , eu si nepotii din partea surorii ... (vezi toată discuția)
Succesiune. am făcut succesiune după soția tatălui meu (am ... Lukas90 Lukas90 Succesiune..am făcut succesiune după soția tatălui meu (am avut împuternicire) iar la suma de bani care a avut-o la banca notarul a împărțit 1/2 cu ... (vezi toată discuția)
Dezbatere mostenire Cecilia B. Cecilia B. Buna seara, Va rog frumos un pic de ajutor cu urmatoarea speta: Este vorba despre dezbaterea unei mosteniri care contine 7 ha teren extravilan + 3500 mp ... (vezi toată discuția)