Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Pauza de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Pauza de masa

daca lucrez pe o masina speciala si prin regulament interior nu am voie sa parasesc masina doar in incinta institutiei ma pote obliga sa iau pauza de masa in masina ca apoi sa lucrez o jumate de ora in plus
este vreo lege care sa explice clar ce inseamna pauza de masa
CODUL MUNCII
LEGE nr. 53 din 24 ianuarie 2003

ART. 130
(1) In cazurile in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 6 ore, salariatii au dreptul la pauza de masa si la alte pauze, in conditiile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(2) Tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de o pauza de masa de cel putin 30 de minute, in cazul in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 4 ore si jumatate.
(3) Pauzele, cu exceptia dispozitiilor contrare din contractul colectiv de munca aplicabil si din regulamentul intern, nu se vor include in durata zilnica normala a timpului de munca.

Verificati prevederile din regulamentul intern.