Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Autentificare act
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Autentificare act

in anul 2000 am cumparat un teren cu act de mana,am platit de atunci si l-am inscris la rol,acum as dori sa autentific actul.cum anume trebuie sa procedez?va multumesc!
Mergeti in instanta sa obtineti o hotarare ce tine loc de contract d vanzare cumparare.
imi pot face eu actiunea?ce anume si cum ar trebui sa cer instantei?va multumesc!
Instanta de judecata va pronunta o hotararea care sa tina loc de act autentic de vanzare-cumparare.

Când una dintre părţile care au încheiat o promisiune bilaterală de vânzare refuză, nejustificat, să încheie contractul promis, cealaltă parte poate cere pronunţarea unei hotărâri care să ţină loc de contract, dacă toate celelalte condiţii de validitate sunt îndeplinite.

(trebuie să fie îndeplinite toate condiţiile necesare pentru transmiterea dreptului de proprietate).

Dacă promitentul refuză să încheie contractul promis, instanţa, la cererea părţii care şi-a îndeplinit propriile obligaţii, poate să pronunţe o hotărâre care să ţină loc de contract, atunci când natura contractului o permite, iar cerinţele legii pentru validitatea acestuia sunt îndeplinite.

Succes.
imi pot face eu actiunea?care anume ar fi conditiile de validitate?multumesc!