avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1388 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma in insolventa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma in insolventa

buna ziua
as vrea sa stiu daca pot fi concediata ori pusa in somaj daca firma unde sunt angajata este in insolventa .
data fiind situatia firma imi plateste asigurarea?
care sunt drepturile mele si ce ar trebui sa stiu in cazul asta ?
multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:56, 6 Mai 2014
In cazul in care societatea intra in insolventa, salariatii vor fi concediati. Concedierea acestora (art.65 C.mun.) da posibilitatea sa beneficieze de somaj, daca indeplinesc si celelalte conditii prevazute in Legea nr.76/2002.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drepturile angajatului in cazul in care angajatorul este in insolventa cristina.s2011 cristina.s2011 Buna seara, Firma la care lucrez a avut procesul de insolventa. Ca urmare, a fost numit un administrator judiciar ce urmeaza sa evalueze in perioada ... (vezi toată discuția)
Concediere demisie liliannapopescu liliannapopescu buna ziua,sotul meu in timpul somajului a fost angajat la firma fratelui ...a mai beneficiat de cei 30%din somaj si o prima de 1000ron ,deoarece sediul firmei ... (vezi toată discuția)
Concediere colectiva cossi cossi As dori sa stiu si eu de ce angajatorul se fereste sa faca concedieri colective, cu ce il afecteaza? (vezi toată discuția)