Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Firma in insolventa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Firma in insolventa

buna ziua
as vrea sa stiu daca pot fi concediata ori pusa in somaj daca firma unde sunt angajata este in insolventa .
data fiind situatia firma imi plateste asigurarea?
care sunt drepturile mele si ce ar trebui sa stiu in cazul asta ?
multumesc
In cazul in care societatea intra in insolventa, salariatii vor fi concediati. Concedierea acestora (art.65 C.mun.) da posibilitatea sa beneficieze de somaj, daca indeplinesc si celelalte conditii prevazute in Legea nr.76/2002.